Yaşlık: Töre ve terör sendikaları bizi eleştiremez!

13 Ocak 2016, Çarşamba - 11:18

Eğitim Bir-Sen Kocaeli Şube Başkanı Şahin Yaşlık, sendika binasında bir basın açıklaması yaptı.

Yaşlık, açıklamasında yaşanan terör olaylarına değindi ve sendikalarına yönelik yapılan eleştirilere de yanıt verdi. Yapılan yorumlarda 2015 toplu sözleşme sürecinin sabote edilmek istendiğini belirten Yaşlık, bu konudaki iddiaları şaşkınlıkla izlediklerini dile getirdi.

 SENDİKALARI ELEŞTİRDİ

Sendikalara, “Sizin dönemlerinizdeki kazanımları bir açıklayın” diyerek rakiplerine eleştirilen yönelten Yaşlık, “O dönemlerde kazanım elde etmeyi bırakın, kazanımları koruyamadılar. Yüksek lisans mezunlarına yüzde 25 daha fazla ek ders ödemesini masada sıfırlayanların, batık İlksan’dan üyelerin ayrılmasını engellemeye çalışanların sendikası neydi” diye sordu.

 BASİTLİĞE DÜŞMESİNLER

Yaşlık açıklamalarına şöyle devam etti: “2016 yılı için 6+5 yüzdelik zammın yanında kurslarda görev alan öğretmenlere yüzde 100 artırımlı ek ders ödenmesini, sınav görevlerine yapılan yüzde 250 ücret artışını, nöbet ücretini ve 44 kazanımı neden görmezden geliyorlar? Hazımsızlığın bu kadarına da pes diyoruz. Sendikamız tarafından talep edilen her kazanımı hemen afişlere dökerek sahiplenmeye çalışmak gibi basitliğe düşmesinler.”

 “O SENDİKALAR ASKERİ VESAYETTEN EMİR ALDI”

Rakip sendikalara yönelik sert eleştirilerini sürdüren Yaşlık, “Bizim gücümüzü iktidar aldığımızı söylemişmler. Utanmaları da yok. Töreye yaslanarak sendikacılık yaptıklarını ne çabuk unuttular. Eski genel başkanlarının bir siyasi parti genel başkanı tarafından alaşağı edildiğini hatırlamıyorlar mı? Varlığımızı 23 yıldır onurla sürdürüyoruz. Değil genel başkanımızı, hiçbir üyemizi siyasete kurban vermedik. Ancak 28 Şubat sürecinde askerden ve vesayetten nasıl emir aldıklarını, beşli çeteye nasıl ev sahipliği yaptıklarını hatırlasınlar. Millet iradesine karşı vesayetin yanında saf tutanların, bugün bize söyleyebilecekleri tek kelime yoktur” dedi.

 KESK’E ELEŞTİRİ

Yaşlık, açıklamalarını şöyle sürdürdü: “KESK ve Eğitim-Sen’in Cuma namazı çıkışı milletin değerleriyle dalga geçmektir. KESK’liler, Cuma namazına karşı çıktıkları kadar hendeklere ve bölücü terör örgütü PKK’ya da karşı çıksaydınız. Cuma namazının mesai ayarlamasına karşısınız, başörtüsüne karşısınız, ama hendekçilere, vatan haini, din düşmanı, cami yakan PKK’ya karşı değilsiniz. Teröre sırtını dayamalarını, genel merkezlerinin son katını teröristler için hastaneye çevirmelerini nasıl izah edecekler? Memurlar için ne kazanırız diye bir derdiniz yok. Ancak çalışanları kışkırtıcı ve terörize edici çıkışlar yapmalarını, yandaş STK’larla düzenli olarak çalışma barışını sabote ederek, iş bırakma eylemi yapmalarını anlamlandıramıyoruz” şeklinde konuştu.

 TÜRK EĞİTİM-SEN’E ELEŞTİRİ

“Türk Eğitim-Sen’liler, Karamürsel’de sahtekarlıkla üye yaptıklarını unutup, sendikamızla ilgisi olmayan bir süreçte hangi yüzle bizi suçluyorlar. Ahlak ağza alınınca edinilen bir değer değildir. Sağımızda töre, solumuzda terör sendikacılığı yapan arkadaşları görünce, sendikal duruşumuzun ne kadar isabetli olduğunu bir kez daha görüyoruz. Son okul müdürü atamalarında sahte yüksek lisans belgesi düzenleyerek, okul müdürüne atanan kişi üzerinden sendikamızın hedef alınmasını asla kabul etmiyoruz. TES’lilerin açıklamalarını tükenmişlik psikolojilerine yoruyoruz. Bu olayda TES üyesi Kartepe İlçe Milli Eğitim Müdürlüğündeki görevli arkadaş belgenin aslını görmeden fotokopi üzerinden nasıl onaylamıştır. Yeni atanan okul müdürünün bile yapmayacağı bir hatayı neden yaptılar. Hem ıslak imzayla hem de sistem üzerinden belgenin onaylanması sahtekârlık  değil midir?”

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki