Gebze’nin uzun süredir çözüm bekleyen bölgeleri arasında yer alan Yavuz Selim ve Hürriyet mahallelerinde bilirkişilerce inceleme yapıldı.

İlçenin kangren halini alan ve bölge sakinlerinin bir an önce çözüm beklediği Yavuz Selim ve Hürriyet mahalleleri hakkında bugün bir gelişme yaşandı. Bölge sakinlerinin vekaletini üstlenen Av. Recep Dursun’un Yavuz Selim ve Hürriyet mahallelerine yönelik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nca onaylanan 1/25000 ile 1/5000 ölçekli nazım imar plan değişikliği ile 1/1000 ölçekli uygulama planlarının iptali için Kocaeli 1. İdare Mahkemesi’nde açtığı dava üzerine Yavuz Selim ve Hürriyet Mahallesi’nde mahkeme heyeti ve bilirkişi heyeti geldi. Keşif sırasında Av. Dursun’un yanı sıra CHP Gebze Belediyesi Meclis Üyesi Gökhan Yamen ve mahalle sakinleri de hazır bulundu. Bilirkişilerle birlikte, belediye yetkilileri ve mahkeme heyeti bölgeyi gezerek inceleme keşif yaptılar.

PLANIN İPTALİNİ İSTEDİ
Mahalle sakinlerine vekalet eden Av. Dursun, keşif öncesinde yaptığı açıklamada bakanlık tarafından onaylanan planı içeren bölgenin boş bir alan olmadığını yapılaşma olduğunu ve yapılan projede 2 bin 16 dönümlük alanın yüzde 45’inin konut alanı olarak ayrıldığını, Türkiye’nin hiçbir yerinde boş arazide bile yüzde 55’lik bir alanın donatı ve teknik alanlara ayrılmadığını ifade etti. Dursun ayrıca 16 dönümlük rezerv alanı olarak belirlenen bölgede 2.40 emsal verildiğini, adalara 2.07 ve ada içindeki parsellere ise 1.80 emsal verildiği belirtti. Bu durumun eşitlik ve adaletsizlik yarattığını vurguladı. Planlamanın kendi içinde bir bütünlüğünün olmadığını açıklayan Av. Dursun, planın iptal olması gerektiğini vurguladı.

BELEDİYEDEN BAKANLIĞA YAZI
Gebze Belediyesi yetkilileri ise yaptıkları açıklamada davanın tarafı olmadıklarını ve proje alanı iptali ile ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bir yazı yazıklarını açıkladılar. Ayrıca belediye yetkilileri proje alanının iptaliyle ilgili yeni bir müracaatlarının olduğunu, yeni bir plan yapmak için de bakanlığın onayını beklediklerini dile getirdiler. Bundan dolay da davanın bakanlık onayı gelene kadar davanın beklemesinden yana olduklarını belirttiler. Av. Dursun, keşif sonrasında planın iptal olacağına inandığını bununla birlikte bölgede yaşayan 27 bin 500 insanın haklarına kavuşmayı beklediğini, buradaki insanlarla tartışmadan ve konuşmadan bir plan yapılmaması gerektiğini bildirdi.