Yetiştiricilere 183 bin TL destek

Yetiştiricilere 183 bin TL destek
01 Nisan 2016, Cuma - 12:23

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından organize edilen "Boz Irk'ı Korunması ve Sürdürülebilirliği" projesinin tanıtımı yapıldı.

Toplantıda bakanlığın koruma altına aldığı hayvan ırkları yetiştiricilerine 183 bin 750 TL yardımda bulunduğu belirtildi.

Toplantıya, İl Müdürü İlhan Özel, Bakanlık Proje Koordinatörü Metin Karahan, Bandırma Koyunculuk Araştırma Enstitüsü Proje Sorumlusu Dr. Deniz Soysal, ilçe gıda tarım ve hayvancılık müdürleri, ilçe ziraat odası başkanları, yetiştiriciler birliği ve üreticiler katıldı.
 
YERLİ IRK AZALIYOR
İl müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi; "Son yüzyılda kültür ırklarının sayısının artması buna bağlı olarak ise yerli ırkların sayısı azalmış hatta bazıları yok olmuştur. Nu konuda bakanlığımız, ilimizde yetiştirilen ‘boz sığır’ ırkının da içinde bulunduğu 6 sığır ırkında ‘Hayvan Genetik Kaynaklarının Yerinde Korunması ve Geliştirilmesi’ projesini uygulamaktadır.
 
KARŞILIKSIZ DESTEK
Proje dahilinde ilimiz Körfez ilçesinde 2 çiftçimizin yetiştirdiği 175 baş sığır için 2015 yılında 183 bin 750 TL karşılıksız destekleme yapılmıştır. Yine bu kapsamda bakanlığımız  ‘Kocaeli Bölgesi’nde Boz Irk Yetiştiriciliğinin Yaygınlaştırılması ve Sürdürülebilirliği’ yayım projesini yürürlüğe koymuştur. Bu ırkın korunması ilimizin hayvan çeşitliliğinin korunmasına, ekonomisine, kültürüne, eğitimine ve prestijine katkı sağlayacak önemli projelerimizden biri olmaya adaydır."
 
SERGİ AÇILDI
Gerçekleştirilen tanıtım toplantısında aynı zamanda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı tarafından düzenlenen 7’nci Tarım ve İnsan fotoğraf yarışmasında derece alan ‘topak’ temalı fotoğrafların bulunduğu sergi açıldı. Katılımcılar toplantı bitiminde sergiyi gezerek fotoğrafları inceledi.  81 ilde açılacak olan sergide tarımın ve toprağın önemi konusunda duyarlılığın geliştirilmesi amaçlanıyor.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 1 = ?

 
haber yazılımı: buki