YHT, 6 seferin 4’ünde Gebze’de durmalı!

15 Ekim 2014, Çarşamba - 12:27

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal KAPLAN, Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, İstanbul-Ankara arası günde 6 sefer yapa

CHP Kocaeli Milletvekili Mehmet Hilal KAPLAN, Ulaştırma Denizcilik Ve Haberleşme Bakanı Lütfi ELVAN tarafından yazılı olarak cevaplandırılması için Meclis Başkanlığına verdiği soru önergesinde, İstanbul-Ankara arası günde 6 sefer yapan Yüksek Hızlı Trenin, Gebze’de sadece 1 defa durmasının Darıca, Dilovası, Çayırova, Gebze, Tuzla hatta Kurtköy’de oturan vatandaşlara yapılan bir haksızlık olduğunu dile getirdi. Kaplan, Ulaştırma Bakanlığının bu konuda yeni bir planlama yaparak İzmit’te 4 defa duran YHT’nin  Gebze’de  de 4 defa durmasının gerekli olduğunu belirtti.

Kaplan verdiği soru önergesinde şu ayrıntılara yer verdi;

‘’İstanbul-Anakara arası ulaşımı 3,5 saate indirmesi beklenen Yüksek Hızlı Tren, bayram öncesi seferlerine başlamıştır. Öncelikle YHT’nin getirmiş olduğu ve getireceği bu kolaylık için emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Günümüz dünyasında zamanın çok kıymetli olduğu bilinciyle ulaşımın ve iletişimin kolay ve hızlı olması son derece önemlidir.

Bu çerçevede YHT’nin, Ankara-İstanbul arası karşılıklı seferleri Devlet Demir Yolları tarafından günde 6 sefer olarak planlanmıştır. Bu seferlerden ne yazıktır ki günde sadece bir tanesi Gebze’de durmaktadır. Günde iki seferin direk olarak Ankara-Pendik arası olduğu; dört seferinde İzmit’te durduğu gerçeğiyle, yapılan bu uygulamanın bölgeye yapılan bir haksızlık olduğu kanaatindeyim.

Gebze bölgesi olarak YHT’den yararlanacak olan ilçelerimiz Darıca, Dilovası, Çayırova, Gebze, Tuzla hatta Kurtköy’dür. Bu bölgede 1,5 milyonun üzerinde nüfusun olduğu, Tuzladakilerle beraber 13-14 Organize Sanayi Bölgesinin, TÜBİTAK’ın, TSE ve gelecekte kurulacak olan Bilişim Vadisinin de bu bölgede olacağı göz önünde bulundurulduğunda YHT’nin günde bir sefer Gebze’ye uğruyor olması sorunu çözmekten uzaktır. Kaldı ki YHT projesi doğrultusunda, Marmaray’ın, Gebze-Haydarpaşa hattının ortadan kalkmasıyla Gebze son durak olacaktı. Alt yapı çalışmaları bu doğrultuda yapıldı. Ancak ne yazıktır ki yine mağduriyeti Gebze bölgesinde yaşayan vatandaşlar çekmektedir. Bu anlayışla ve bu uygulamayla, Gebze bölgesine yolculuk yapacak olan vatandaşlarımızın büyük bir kısmı ya Pendik’ten ya da İzmit’ten, Gebze’ye gelmek zorunda kalacaklar. Ankara’ya gitmek isteyenlerde İzmit ya da Pendik’ten trene binmek zorunda kalacaklar. Zaman ve maliyet açısından bölgede yaşayan vatandaşlarımıza haksızlık yapıldığı görüşündeyim.’’

Kaplan Bakan Elvan’a şu soruları yöneltti;

1-    Yoğun nüfus oranına ve özellikli bölge olması itibariyle ulaşımın çözülmesinde YHT’nin Ankara-İstanbul hattında 6 seferden sadece birisinde Gebze’de durması sizce bir haksızlık yaratıyor mu? Bu haksızlığın ortadan kaldırılmasıyla ilgili bir planlama düşünüyor musunuz?

2-    Bölgede yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetlerinin giderilmesi noktasında en azından İzmit’e uğrayan seferlerin Gebze’de de durmasının teknik açıdan bir sakıncası var mıdır?

3-    YHT’nin, Ankara-İstanbul istikametinde Köseköy’den sonra zaten hızı 120 km/saat civarında olduğu öngörüsüyle, Gebze bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızın mağduriyetinin ortadan kaldırılması açısından, Bakanlığınızca bir planlamanın yapılması mümkün müdür?

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

6 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki