Yılın Kadınına Plaket

Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve İnsan Hakları konusunda kadın ağırlıklı salona konuşma yapan Prof. Dr. Ayşegül Gökalp Kutlu “Kadınlar insan haklarından yararlanamıyor” açıklamalarında bulundu. Etkinlikte İzmit ilçe’de yaşayan ve 30-45 yaş arası zihinsel ve bedensel engelli 4 tane çocuğuna bakan anne Hatice Uğurlu yılın en fedakâr kadını seçildi.
08 Mart 2016, Salı - 22:31

KADIN SALONU'NDA KADINLAR VE ERKEKLER KONUŞTU

8 Mart Dünya Kadınlar Günü nedeniyle il genelinde bazı kurum ve kuruluşlar, STK’lar ve dernekler tarafından bir dizi programlar gerçekleştirildi. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ile Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi de kadınlarla ilgili ortaklaşa bir program düzenledi. KSO’da gerçekleşen programa Vali Yardımcısı Abdullah Etil, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Bekir Yümnü, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş, Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk, Kocaeli Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Serpil Büşra Namlı, DSP eski Kadın Kolları Genel Başkanı Meral Uçarı, çok sayıda  kadın STK kadın temsilcileri  katıldı.  Kocaeli Kent Konseyi Başkanı Abdullah Köktürk’ün kadının tarihte yeri ve önemi konu alan konuşmayı yaptı.  Köktürk “Büyük olan kadınları anlattı. Bu güzelliklerin 365 güne yayılması dileğiyle hepinizin gününü kutluyorum” dedi.


‘KADININ EZİLMESİ ERKEĞİN YÜCELMESİ DEĞİL’

Vali Yardımcısı Abdullah Etil ise, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili olarak insanlık tarihi boyunca süren bir onur mücadelesinin simgesi olduğunu belirterek, “8 Mart tüm sorunları hatırlamak ve çözüm için ortak iradeyi sürdürmek amacıyla bir fırsattır. Ayrımcılığın olduğu yerde kalkınma ve başarıdan söz edilemez. Sosyal dokuyu en fazla takip eden ayrımcılık cinsiyet ayrımcılığıdır. Kadın hakları derken kadının insan hakları olduğunu gözden kaçırmamak gerekir. Kadınları haklarının korunması kadın erkek rekabeti şeklinde anlatılmamaktadır. Kadının ezilmesi erkeğin yücelmesi değil, toplumun yozlaşmasını getirir” ifadelerini kullandı.

Kadın hakları konusunda erkeklerin de çaba göstermesi gerektiğini dile getiren Vali Yardımcısı, “Yalnızca devlet değil, tüm toplumsal kuruluşlar da destek vermelidir. Ülkemizin bölünmez bütünlüğü için toprağa düşen şehitlerimizin anne ve eşlerinin de biz emanet edildiğini belirtmek istiyor, kadınlar gününün tüm dünyaya katkılar sunmasını diliyorum” şeklinde konuştu. Protokol konuşmalarından sonra Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdür Yardımcısı Ayşegül Gökalp Kutlu, ‘Toplumsal Cinsiyet Eşitliği’ konulu sunumunu gerçekleştirdi. Sunumun ardından alanında başarılı olan kadınlar tanıtılarak başarı hikayeleri de anlatıldı. 


‘ÇALIŞAN KADIN SAYISI AZ’

Sunumda Kutlu, “Malesef ülkemizde 550 milletvekilinden sadece 81’i kadın, 27 bakandan sadece ikisi kadın, 81 validen sadece ikisi kadın, 25 müsteşardan sadece biri kadın, 30 büyükşehir belediye başkanından sadece üçü kadın, 2948 belediye başkanından 27’si kadın, 7 yüksek yargı organı başkanından sadece biri kadın, üst düzey memurların yüzde 8’i kadın, Cumhuriyet savcılarının yüzde 6,6’sı kadın, okuma yazma bilmeyenlerin sayısı ise yüzde 81,6’sı kadın” şeklinde açıklamalarda bulundu.

 

OKUMUŞ “KADINI İSTİSMAR EDEN İNSANLIĞI İSTİSMAR EDER”

Ardından Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Feyzullah Okumuş da bir konuşma yaparak “Peşinde koşmamız gereken eşitlik ve adalettir. Kadını istismar eden kim olursa olursan insanlığı istismar ediyor demektir. Kadına haksızlık eden insanlığa zulmediyor demektir. Kadın varsa insanlık vardır. Ülke bütünlüğü vardır. Kadına hak ettiği değeri verme yolunda daha büyük adımlar atılacağında ümidim fazla. Keşke bu konuştuklarımızı erkeklere hitap ediyor olsaydık. Bu konuşmalar hamasi konuşmalardır. Böyle platformlarda erkeklere daha fazla yer verilmesi gerekiyor. Kadınlarımızın öz eleştiri de yapması gerekiyor.  Ben başarabilirim demediğiniz zaman bu haldesiniz aslında. 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki