Zeytinoğlu ; Ağustos Ayı İhracatı 11 Milyar 157 Milyon Dolar

Zeytinoğlu ; Ağustos Ayı İhracatı 11 Milyar 157 Milyon Dolar
21 Eylül 2016, Çarşamba - 11:42

Kocaeli Sanayi Odası’nın 7. Dönem Meclisi 41.Toplantısı’nda konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Ağustos Ayı İhracatının 11 Milyar 157 Milyon Dolar olduğunu belirtti. Zeytinoğlu, ihracatın Temmuz ayına göre toparlandığı sözlerine ekledi. Kocaeli Sanayi Odası’nın 7. Dönem Meclisi 41.Toplantısı’na meclis üyeleri tarafından katılım yoğun oldu. Maliye Bakanı Naci Ağbal’ın katılımı öncesinde gerçekleşen mecliste Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu sayısal verilerle ekonomi üzerine açıklamalarda bulundu. Zeytinoğlu, Ağustos ayı ihtiracının 11 milyar 157 milyon dolar olduğunu açıkladı.

Ağustos ayı ihracatıyla ilgili bilgiler veren Zeytinoğlu “Ağustos ayı ihracatı 11 milyar 157 milyon dolar (+% 6,9). Bayram tatilinin uzaması ve 15 Temmuz darbe girişimi Temmuz ayı ihracatımızda düşüşe neden olmuştu. Ağustos ayında ihracattaki toparlanmayı memnuniyetle görüyoruz. Bölgesel olarak AB ülkelerine olan ihracatımızda artış gözlemliyoruz. Arzumuz, aylık bazda ihracatımızın 13 milyar dolar ve üstü seviyelerine çıkmasıdır. İhracatta en önemli partnerimiz Avrupa, ama yeni pazarlar da önemli  Rusya ile ticaretin normalleşme sürecini olumlu değerlendiriyoruz. Ancak ihracattaki olumsuz seyre bir anda çare olması beklenemez. Daha fazla desteğe ihtiyaç var. Sektörel olarak baktığımızda; en fazla ihracat artışını otomotiv sektörü gerçekleştirdi. (yüzde 23,4 artış) Otomotiv sektörünün ilimizdeki ağırlığını göz önüne aldığımızda, benzer artış ne yazık ki ilimizde olmadı.(- %12) İlimiz otomotiv ihracatındaki gerilemenin sezonsal olabileceğini düşünüyoruz” dedi.

 İKİNCİ ÇEYREKTE YÜZDE 3,1 BÜYÜDÜK

Zeytinoğlu, “Tüm olumsuz koşullara rağmen, Batı ve OECD ülkelerine kıyasla yüzde 3,1’lik büyümeyi olumlu değerlendiriyoruz. Ancak gerçekleşen bu büyüme oranı aynı zamanda ekonominin yavaşladığını gösteriyor. Coğrafi riskleri ve darbe kalkışmasının ekonomiye etkilerini göz önüne aldığımızda, üçüncü çeyrek büyüme oranının daha da gerileyebileceğini bekliyoruz. Sanayi üretimi rakamları bunun öncü sinyallerini veriyor. Yılsonu hedeflerimizden uzaklaşmamak için hükümetimiz tarafından alınan önlemlerin sonuç vermesi gerekiyor. İkinci çeyrekteki büyüme tüketime dayanıyor. Özel tüketimin ilk çeyreğe göre büyümesi daha düşükken, Kamu harcamalarının daha hızlı arttığını görüyoruz” ifadelerinde bulundu.  

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

7 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki