Zeytinoğlu ; Büyüme Yakalayabiliriz

Zeytinoğlu ; Büyüme Yakalayabiliriz
10 Mayıs 2016, Salı - 12:15

Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, üretim artışının, bu yıl büyümeyi daha çok uyaracağını kaydetti.

 

TÜİK tarafından açıklanan mart ayı sanayi üretimindeki yüzde 2,9’luk artışı değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “Hafif bir yavaşlamaya rağmen mart ayında yüzde 2,9 olarak gerçekleşen sanayi üretimindeki büyümeyi olumlu karşılıyoruz. Yılın ilk çeyreğinde ise sanayi üretimindeki büyümenin ortalama yüzde 4,8 artış gerçekleştiğini görüyoruz. Geçtiğimiz yılın ilk çeyreğinde bu artış yüzde 1,2 idi. Sanayideki bu büyüme rakamının ilk çeyrek büyümemize olumlu yansıyacağını düşünüyoruz. Ve geçen yılın ilk çeyreğine oranla daha fazla bir büyüme gerçekleştireceğimizi bekliyoruz” dedi.  

BÜYÜME YAKALAYABİLİRİZ
Zeytinoğlu yaptığı açıklamada, “Takvim etkiden arındırılmış sanayinin alt sektörlerine baktığımızda, 2016 yılı mart ayında bir önceki yılın aynı ayına göre ara malı imalatı sektörü endeksi yüzde 2,7, imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 3,4 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi yüzde 2,6 arttığını görüyoruz. Ülkemizde sanayileşme oranının artırılması ile sürdürülebilir büyüme yakalayabiliriz” ifadelerine yer verdi. 

İHRACAT AZALDI
Kocaeli gümrüklerine göre Kocaeli ihracatı yüzde 17 azalarak 1,3 milyar dolar ve ithalatı yüzde 9,8 azalarak 3,4 milyar dolar gerçekleşti. Kocaeli dış ticaret rakamlarını da değerlendiren Zeytinoğlu, “Kocaeli gümrüklerinden aldığımız rakamlara göre nisan ayında ilimiz sanayi kuruluşlarının ihracatı geçen aynı ayına göre yüzde 17 azalarak 1,3 milyar dolar ve ithalatı ise yüzde 9,8 azalarak 3,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yılın başından itibaren artış eğiliminde olan Kocaeli ihracatının tekrar yükselişe geçmesini ve ihracattaki artışın süreklilik kazanmasını istiyoruz” dedi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 2 = ?

 
haber yazılımı: buki