Zeytinoğlu Cari Açık Yükselişini Değerlendirdi

Zeytinoğlu Cari Açık Yükselişini Değerlendirdi
14 Kasım 2016, Pazartesi - 15:19

Cari açık rakamlarını ve yaşanan yükselişi değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, "Turizm gelirlerinin bu yıl düşük olması yükselişi tetikledi" diye konuştu.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Merkez Bankası tarafından açıklanan cari işlemler açığında eylül ayında ortaya çıkan yükselişi değerlendirdi. Eylül ayında ülke olarak 1,68 milyar dolar cari açık verdiklerini belirten Zeytinoğlu, "Geçen yılın aynı döneminde miktar artı yönde 167 milyon dolar olarak gerçekleşmişti" dedi.

YÜKSELİŞİN SEBEPLERİ

Yıllık cari açığımız ise 32,4 milyar dolar ile son üç aydır yükseliş trendine girdiğini kaydeden Zeytinoğlu, "Eylül ayında dış ticaret açığının artması dikkat çekici. Turizm gelirlerinin bir önceki yıla kıyasla önemli oranda gerilemiş olmasından dolayı bu yükseliş meydana geldi" ifadesini kullandı. Zeytinoğlu, şöyle konuştu; "Hükümetimiz 2016 sonu için 31,3 milyar dolarlık cari açık öngörüyor. Ocak-eylül dönemi cari açığımız 24,8 milyar dolar. Bu hedefe ulaşabilmemiz için son üç ayda maksimum 6,5 milyar dolar açık verilmeli. Genellikle aralık ayında yılın en yüksek ithalatı yapıldığından dış ticaret açığı da yükseliyor. Diğer taraftan dövizdeki yükselişin ihracatta canlandırıcı etkisi olmasını, tüm bu gelişmelere rağmen yıllık cari açığın hedeflene yakın olmasını bekliyoruz."

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki