Zeytinoğlu: İşsiz sayısı, işçi arayan kurum sayısından az

11 Şubat 2016, Perşembe - 13:13

KSO’nun dün yapılan meclis toplantısında konuşan ve Kocaeli’nin en çok vergi veren ikinci il olduğunu söyleyen Başkan Ayhan Zeytinoğlu, işçi arayan kurum sayısının işsiz sayısından fazla olduğunu söyledi.

Kocaeli Sanayi Odası (KSO)’nın şubat ayı meclis toplantısı dün oda binasında gerçekleşti. Toplantıda aylık faaliyet raporunu sunan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, ekonomik değerlendirmelerde bulundu. Küresel ve ulusal verileri açıklayan Zeytinoğlu, 2015 yılı Maliye Bakanlığı verilerine göre Kocaeli’nin İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 12,1’ini karşılayan ikinci olduğunu, ödenen vergide yüzde 24,7 oranına tekabül eden 49,3 milyar TL artış olduğunu ve ilimizin ödediği verginin 72 ilin ödediği vergi kadar olduğunun altını çizdi.

İŞ İLANI SAYISI İŞ ARAYAN SAYISINDAN FAZLA

Şehit asker ve polislerimiz ile hayatını kaybeden Koç Holding Yönetim kurulu Başkanı Mustafa Koç’un da anıldığı toplantıda konuşan Zeytinoğlu, işsizlik verileri hakkında ilginç bir değerlendirmede bulundu. İlimizdeki işsizlik rakamlarını paylaşan Zeytinoğlu, “İlimizde kayıtlı iş arayanlar 154 bin 451 kişi ve işsiz sayısı ise 49 bin 363 kişi. Açık iş ilanı sayısı ise 57 bin 600 kişilik. Yani istihdam etmek isteyen işletme sayısı iş arayan kişi sayısından fazla” dedi.

Sözlerinin devamında Kocaeli’deki ekonomik göstergelerden bahseden Zeytinoğlu, “2014 yılında Girişimci Bilgi Sistemi (GBS) verilerine göre; ilimizde bulunan işletmelerin toplam cirosu 213,5 milyar TL, kişi başı ciro 119 bin 953 TL, Kocaeli sanayi kuruluşlarının, ülkemizdeki sanayi faaliyetlerinden aldığı pay yüzde 8,44” olarak açıklandığını belirtti.

“VERGİDE İKİNCİ OLDUK”

Vergi rakamlarını da açıklayan Zeytinoğlu, şöyle konuştu. “2015 yılı Maliye Bakanlığı verilerine göre; Kocaeli, İstanbul’dan sonra toplanan vergilerin yüzde 12,1’ini karşılayan ikinci il. Ödenen vergi 49,3 milyar TL olarak belirlenmiş ve bu rakam Kocaeli’nin, 72 ilin toplamı kadar vergi ödediğini gösteriyor. 500’e yakın işletmemizin merkezleri başka illerde olmasına rağmen kişi başına düşen vergi geliri 27 bin 684 TL. Devlete en fazla kazanç sağlayan il Kocaeli oldu.”

KSO’YA 17 ÜYE KATILDI

Zeytinoğlu, konuşmasının sonunda ise yapılan faaliyetler hakkında bilgi verdi. Yapılan konuşmaların ardından KSO’ya ocak ayında 17 üyenin katıldığı belirtildi. Meclis toplantısı sonrasında konuk konuşmacı olarak katılan Endüstriyel Otomasyon Sanayicileri Derneği (ENOSAD) Başkan Yardımcısı Sedat Sami Ömeroğlu, endüstriyel otomasyon konusunda gerçekleştirdiği sunumunda Industry 4.0’den bahsetti.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

8 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki