Zeytinoğlu: İthalat En Yüksek Seviyede

Zeytinoğlu: İthalat En Yüksek Seviyede
09 Nisan 2016, Cumartesi - 11:56

Sanayi üretim verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, artışın kendilerini ümitlendirdiğini dile getirdi. Sanayicilere seslenen Zeytinoğlu, “Bilgisi, tecrübesi ve inovatif yeteneği olan firmalar için uygun bir yatırım zamanındayız” dedi

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) sanayi üretim rakamlarını açıkladı. Buna göre ülke genelinde şubat ayı sanayi üretiminde yüzde 5,8’lik bir artışın meydana geldiği açıklandı. Açıklanan verileri değerlendiren Kocaeli Sanayi Odası (KSO) Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, sanayideki büyümenin kendilerini gelecek için umutlandırdığını dile getirdi.

 

GELİŞEN SEKTÖRLER

Rakamları açıklayan Zeytinoğlu, “Geride kalan şubat ayı içinde madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksinin yüzde 7.7, imalat sanayi sektörü endeksinin yüzde 6.2, ana metal sanayi sektörü endeksinin yüzde 4.5 ve enerji sektörü endeksinin yüzde 5.1 artması üretimde olumlu bir gelişmeye işaret ediyor” dedi.

 

“DESTEKLER ARTIRILMALI”

Sanayileşmenin önemine sık sık vurgu yaptığını dile getiren Zeytinoğlu, “Son 3 aydır artış eğiliminde olan sanayideki büyümenin yılın başından bu yana açıklanan reform paketleri ve desteklerle daha da ivme kazanmasını bekliyoruz” diye konuştu. Ülkemizdeki sanayileşme oranının artırılması gerektiğinin de altını çizen Zeytinoğlu, şöyle konuştu:

 

YATIRIM İÇİN UYGUN ZAMAN

“Üretimin gerilediği ortamda sürdürülebilir bir ekonomik büyümeyi yakalayamayız. Bugün global ekonominin durgun olduğu bir dönemde başta ABD ve Avrupa olmak üzere Çin de sanayileşme oranını artırmak için çaba harcıyor. Aslında geçtiğimiz yüzyıla baktığımızda böyle dönemler fırsatları da beraberinde getiriyor. Yeterli bilgi birikimi ve inovatif yeteneği olan firmalarımızın yatırım yapabilecekleri bir dönemden geçiyoruz. Ekonominin sıkıntılı olduğu dönemlerde firmalar yatırıma isteksiz oluyorlar. Bilgisi, tecrübesi ve inovatif yeteneği olan firmalar için uygun bir yatırım zamanı. Yeni Ar-Ge reform paketi ve devlet destekleri de var.”

 

İTHALAT EN YÜKSEK SEVİYEDE

Kocaeli gümrüklerinden gelen verileri de değerlendiren KSO Başkan Ayhan Zeytinoğlu; “Mart ayında ilimizden 1,6 milyar dolar ihracat ve 3,6 milyar dolar ithalat yapıldı. İhracatımız bir önceki aya göre yüzde 26 arttı. Ancak ihracatımız geçen yılın nisan ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaşsa da geçen yıla göre yüzde 2,7 geriledi. Yine de ihracatın toparlanıyor olmasından mutluyuz” diye konuştu.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki