Zeytinoğlu: Mülteci Konusunda İşbirliği İçin İlk Adım Atıldı

09 Şubat 2016, Salı - 13:38

KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, Türkiye’ye yönelik hazırlanan mülteci eylem planı için, “Mülteci konusunda etkin işbirliği için önemli bir adım atılmıştır” dedi

Kocaeli Sanayi Odası (KSO) ve İktisadi Kalkınma Vakfı (İKV) Başkanı Zeytinoğlu, Avrupa Komisyonu tarafından dün yapılan açıklamaya göre, Türkiye’ye yönelik mülteci eylem planı hakkında değerlendirmelerde bulundu. Zeytinoğlu, şunları söyledi: “Plan kapsamında ayrılan 3 milyar Euro’nun finansmanında anlaşma sağlanmıştır. Daha önce 500 milyon avro olarak öngörülen AB bütçesinden ayrılacak meblağ 1 milyon avroya çıkarılmış, bunun yanında üye devletlerin katkıları da toplamda 2 milyon avroyu bulacak şekilde aşağıdaki tablodaki gibi belirlenmiştir. Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya en fazla katkıyı veren ülkelerdir.


İŞBİRLİĞİ İÇİN İLK ADIM

AB’nin bu konuda anlaşmaya varmasını takdir ederken, Türkiye’nin tek başına bugüne kadar 2.5 milyonu aşan sığınmacıya ev sahipliği yaptığını ve 7 milyar avrodan fazla harcama yaptığını da unutmamak gerekir. Suriyeli sığınmacıların eğitim, sağlık ve sosyal alanda hizmetlere ulaşmalarını kolaylaştıracak bu 3 milyarlık fon mülteci konusunda işbirliği için atılmış bir ilk adımdır. Bundan sonra da bu konunun insanlığın ortak bir meselesi olduğu akıldan çıkarılmadan etkin işbirliği için birlikte çalışılmaya devam edilmelidir.”

 
 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

1 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki