Zeytinoğlu; Normalleşme süreci ivme kazanacak

Zeytinoğlu; Normalleşme süreci ivme kazanacak
01 Temmuz 2016, Cuma - 22:02

KSO Başkanı Zeytinoğlu haziran ayı ihracat rakamlarını değerlendirdi. Kocaeli Sanayi Odası Başkanı Ayhan Zeytinoğlu Türkiye İhracatçılar Merkezi (TİM) tarafından açıklanan haziran ayı ihracat rakamlarına ilişkin olarak; “Haziran ayında 11 milyar 865 milyon dolar ile gerçekleşen ihracatımız geçen yıla göre yüzde 1,8 arttı. Bu yükselişte Avrupa ülkelerinin ekonomisindeki iyileşmenin etkili olduğunu düşünüyoruz. Diğer taraftan son günlerdeki İsrail ve Rusya ile olan ilişkilerimizdeki normalleşme sürecinin ihracat artışına ivme kazandıracağını bekliyoruz.” değerlendirmesini yaptı.

 

OLUMLU YÖNDE

Türkiye’nin şubat, mart ve mayıs aylarında olduğu gibi haziran ayında da ihracatının artış eğiliminde olmasını sevindirici bulan Ayhan Zeytinoğlu, “Komşu ülkelerle ilişkiler konusunda son günlerde yaşanan gelişmelerin ihracatımıza olumlu yönde etkisi olacağını düşünüyoruz. Rusya ülkemizin en önemli ticari partnerlerinden biri.  Yılın ilk yarısında Rusya’ya olan ihracatımız yüzde 60 azalmış. Rusya ile ilişkilerimizde normalleşme sürecini Rusya krizinin yaşandığı ilk günden itibaren istemiştik. Diğer taraftan 6 yılı aşkın süredir ülkemiz ve İsrail arasında yaşanan siyasi krizin sona erişini memnuniyetle karşılıyoruz. 2009'dan bu yana siyasi krize rağmen İsrail'e ihracatımız yüzde 77 oranında artış gösterdi. İsrail ve Rusya ile ilişkilerdeki düzelmenin 2016 yılının ikinci yarısındaki ihracatımıza olumlu yansıyacağını bekliyoruz.” dedi.

 

DAHA DA ARTTI

Brexit ile İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden çıkışını da değerlendiren Zeytinoğlu  “İngiltere'nin Avrupa Birliği’nden (AB) ayrılma kararı tarihte yer edinecek çok önemli bir gelişme. Bu gelişmenin kısa vadede ülkemiz ihracatı için çok büyük bir olumsuzluk getirmeyeceği kanaatindeyiz. 2009 krizinin ardından İngiltere’ye ihracatımız her geçen yıl daha da arttı. Bugün geldiğimiz noktada Almanya’dan sonra ikinci büyük ticaret partnerimiz. Önümüzdeki yıllarda İngiltere’yle yakalamış olduğumuz artan ihracat performansının devam etmesini bekliyoruz.” dedi.

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki