Zeytinoğlu: Suudi Arabistan’a ihracatımız arttı!

14 Ocak 2016, Perşembe - 13:00

2016’nın ilk meclis toplantısında geçen yılın verilerini değerlendiren KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, “İlimizdeki otomotiv firmalarımız Türkiye’deki üretimin yüzde 40,7’sini üretti” dedi.

Kocaeli Sanayi Odası’nın ocak ayı meclis toplantısı dün oda binasında yapıldı. Toplantı başında konuşan KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu, İstanbul’da yaşanan terör saldırısını kınadı ve hayatını kaybedenleri rahmetle andıklarını söyledi.

YATIRIMA YÖNELMEK

2015 yılının değerlendirmesini yapan Başkan Zeytinoğlu, “Ülkemizin daha üretim odaklı bir yapıya dönüşüm yerine net çözüme gitmemiz gerektiği bir dönemdeyiz. Bu bakımdan hükümetimizden bu yönde radikal hamleler bekliyoruz. Yatırımın teşviki yerine, doğru ürün ve doğru üretimin teşvikine yönelmemiz gerekiyor” açıklamasında bulundu.

 “ZOR BİR YIL OLACAK”

Üretimle ilgili olarak doğru yatırımcı, sektör ve ürüne, düşük faizin uygulanabilmesini istediklerinin altını çizen Zeytinoğlu, şöyle konuştu: “Geçen yıl iki seçim birden geçirdik. 2015 yılını tüm olumsuzluklara rağmen yüzde 3,5-4 civarında bir büyüme ile kapatacağımızı düşünüyoruz. Bir evvelki yıla göre bütçe ve cari açığımız olumlu ekonomik göstergelerimiz oldu. Irak ve Suriye’deki olumsuzluklar ve Rusya ile ilişkilerimiz açısından bakıldığında, ülkemizi zor bir 2016'nın beklediğini söylemek yanlış olmaz.”

AB İLİŞKİLERİ

2016 yılının Türkiye-AB ilişkileri açısından bir başlangıç olarak değerlendirdiklerini dile getiren Ayhan Zeytinoğlu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi: “2015’te bütçe 22,6 milyar TL açık verdi. Bütçe gelirlerinde yüzde 13,4 ve harcamalarda yüzde 12,8 artış oldu. Cari fiyatlarla TL bazında ekonomi yüzde 10,4 büyüdü. Bizler denk bütçeyi savunuyoruz. Bunu sağlayabilmek için mali disiplini farklı bir bakışla yönetmemiz gerektiğine inanıyoruz. Gelirleri devlet kontrolü ile toplarken, gider tarafında rahata kaçmamamız gerekiyor. Reel sektör üzerindeki baskının azaltılması gerektiğini düşünüyoruz.”

KOCAELİ ÇOK GERİLEDİ

Kapasite kullanımında Kocaeli’nin oranının yüzde 70,5 olarak gerçekleştiğinin altını çizen KSO Başkanı Zeytinoğlu, şöyle devam etti: “Kocaeli yıllık yüzde 70,8 puanla bir önceki yılın 0,5 puan gerisinde kaldı. Atıl kapasitelerin dolması ile Türkiye sanayisi rekabet gücü artacaktır. Yılı düşük bir performansla kapattık. İhracatımız geçen yıla göre yüzde 8,7 azaldı” şeklinde konuştu.

 “TL DEĞER KAYBETTİ”

“Cari açığımızı maalesef kapatamıyoruz. Açığın finansmanına baktığımızda; aslında doğrudan yatırımlar geçen yıla göre arttı diye sevinirken, bu yatırımların çok az bir kısmı greenfield geldiğini biliyoruz. Doğrudan yatırımcıların çoğunluğu hazır satın alıyor, hisse satın alıyor ya da özelleştirmeden satın alıyor. Türk Lirası, 2015 yılında büyük değer kaybetti. Aralık ayında TÜFE yıllık bazda yüzde 8,81 ile beklentimizin üzerinde gerçekleşti. Enflasyon Merkez Bankasının belirlediği 7,9’luk hedefin de üzerine çıktı. Rusya ile gerginliklerden kaynaklı satamadığımız gıda ürünlerinin, enflasyonu aşağı yönlü etkilemesini düşünüyorduk.  Bu beklentimiz de gerçekleşmedi.” KSO Başkanı Ayhan Zeytinoğlu 2015 faaliyetleri ve yeni dönem hedefleri ile ilgili meclis üyelerini bilgilendirdi.

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

10 + 8 = ?

 
haber yazılımı: buki