yakintakipgazetesi @ gmail.com

KÜLTÜREL GELİŞİM 

Hayatınızda bazen sizi etkileyen, birçok yönden geliştiren çok değerli bazı kitaplar okumuşsunuzdur. O kitapla karşılaşmış olmayı şans olarak kabul edip mutlu olmuşsunuzdur. Buna benzer durum bazen çok etkileyici ve öğretici bir film, bir hayat hikâyesi, bir sunum, bir röportaj veya sohbet için de geçerli olabilir. Bütün bunlar kültürel gelişim yoluyla iç dünyamızda ve hayatımızda zenginlik oluşturan, bizi doyuma ulaştıran ve daha büyük bir insan yapan şeylerdir. Bunlar bizim için çok büyük kazanç demektir.

Kültürel gelişim yoluyla başka neler kazanırız?

Ufkumuzu açılır, engin bir ufka sahip oluruz,

Daha açık fikirli hale geliriz, değerli fikirlerden daha fazla istifade etmeye başlarız,

Sürekli öğrenmeye (ömür boyu öğrenmeye) açık hale geliriz,

Yaratıcı fikirler bulmaya başlarız,

Kendimizi gerçekleştirmeye başlarız,

İletişim kabiliyetimiz gelişir…

Peki, Kültürel gelişim yoluyla toplum olarak neler kazanırız?

İletişim çatışmaları azalır,

Sosyal bağları güçlenir,

Sosyal ve ekonomik gelişme sonucu ülke olarak kalkınmaya başlarız.

Bütün bunları düşünerek derlediğim çok özel kitap, film ve video isimlerini (sunum, başarılı insanların konuşmaları) belli aralıklarda siz değerli okurlarımla paylaşmak istiyorum.

Bu hafta sizler için seçtiğim kitap; Stuart DIAMOND’un İKNA DEHASI adlı eseridir. Yazarı Amerika’da ikna eğitimi kursları vermiştir. Bu kitaptaki müzakere yöntemlerini Google, çalışanlarını eğitmek için kullanmaktadır. İş hayatınızda ve sosyal hayatta kullanabileceğiniz çok değerli müzakere stratejileri içeriyor.

Film; Yerdeki Yıldızlar: Her Çocuk Özeldir (Taare Zameen Par), Aamir Khan filmi. Disleksi hastası bir çocukla ona yardımcı olan idealist bir resim öğretmeninin hikayesini anlatıyor.

Sunum; TTNET Liderlik Forumu 2014 – Akın ÖNGÖR Konuşması (https://www.youtube.com/watch?v=49E7DIyp2wc). Bu vidyoda Garanti Bankası eski CEO’su Akın ÖNGÖR, engin tecrübeleriyle liderlik ve başarı yöntemlerini anlatmaktadır.

Not: Bu eserlerde faiz, içki veya benzeri, bana göre olumsuz örnekler geçebilir; onları onaylamadığımı peşinen ifade etmek isterim. Onun dışındaki iyi tarafları için takdir ve teşekkürlerimi ifade etmek isterim.

Paylaşımlarınız için;

e-mail: estetik12@hotmail.com

               

Mahmut AYDIN

Öğretmen