ANNENELER GÜNÜ

Bu makale 2325 kere okunmuş.27 Nisan 2016, Çarşamba - 13:52

Önümüzdeki Pazar Anneler Günü. Anneler Günü’nde annelere olan sevgi bir kez daha terennüm edilecek, çeşitli hediyelerle onların gönülleri hoş edilmeye,  annelerin değeri bir kez daha idrak edilmeye çalışılacaktır.

Her şeyi yerli yerince değerlendiren, hayata ve değerler dünyasına ilişkin çok sağlam ve dinamik ölçüler koyan yüce dinimiz, annelere de gereken değeri vermiş; annelere gösterilmesi gereken sevgi, saygı ve güzel muameleyi sözde bırakmayarak sağlam temellere oturtmuştur. Yüce kitabımız Kur’an’a baktığımızda konunun Allah’a kulluk bağlamında ele alındığını görüyoruz. Yüce Rabbimiz anne ve babaya gösterilmesi gereken sevgi, saygı ve güzel muameleyi kendisi ile olan kulluk ilişkisi içerisinde değerlendirmiş, anne baba ile olan münasebetleri yerine getirilmesi gereken kulluk görevinin bir ölçüsü olarak ortaya koymuştur. Ayet-i kerime şöyledir:  "Rabb'in şöyle emretti: Yalnız Allah'a ibadet edeceksiniz, ana-babalarınıza iyilik yapacaksınız. Şayet bunlardan biri veya her ikisi senin yanında ihtiyarlarsa sakın onlara "öf " bile deme, onları azarlama, onlara tatlı söz söyle. Onlara, merhamet belirtisi olarak tevazu kanadını aç da, ‘Ya Rabbi, küçüklüğümde bana şefkat gösterdikleri gibi, sen de onlara merhamet et’ de "(el-isrâ, 17/23-24) Böylece ferdin sorumluluğu noktasında diğer alanlarda olduğu gibi bu konuda da mesele inanç, kulluk bilinci, ahlâk ve vicdan temelinde ele alınarak sağlam bir terbiye, eğitim ve ahlâk sistemi geliştirilmiştir.

Toplum yapısının temeli olan ailenin kurucuları ve en önemli iki unsuru anne ve babadır. Anne, yavrusunu dokuz ay karnında taşır; hamilelik süresince pek çok güçlükle karşılaşır; hayatî tehlikeleri de göze alarak çocuğunu doğurur. Hiç bir şeye gücü yetmeyen bebeğini büyütmek için, uykusundan, istirahatından, sıhhatinden feragat eder. Nitekim yine bir ayet-i kerimede Yüce Allah annenin gösterdiği bu fedakârlığa ve çektiği sıkıntıya dikkat çekmiş ve şöyle buyurmuştur:

“Biz, insana, ana-babasına iyi davranmasını, onlara karşı ihsan şuuruyla hareket etmesini tavsiye (emir anlamında) ettik. Annesi onu nice sıkıntılara katlanarak (karnında) taşımıştır. Sütten kesilmesi de iki yıl içinde olur. (İşte bütün bunlar sebebi ile) insana öncelikle bana şükretmesi, sonra da anne ve babasına teşekkür etmesi tavsiyesinde bulunduk. Dönüş yalnızca banadır." (Lokman, 31/14).

Anneler şefkat ve merhamet kahramanlarıdır. Diğerğamlığın, cömertliğin, fedakârlığın eşsiz örnekleridir anneler.  Rahmeti her şeyi kapsayan Rahmet-i Sonsuz’un rahmet ve merhameti adeta annelerde somutlaşmıştır. Annelerdir her türlü zahmet ve meşakkate katlanarak hayata hayat katan yaratma vesileleri. Annelerdir Allah’u Teala’nın muhyî (hayat veren, hayat var eden) sıfatının ilâhi tecellileri.

Hak ve hakikatin tercümanı, Rahmet ve merhamet abidesi Peygamber Efendimiz’e kulak veriyoruz:

Adamın biri annesini omzunda taşıyarak Kâbe’yi tavaf ettirmiş sonra da Resulullah'ın yanına gelerek:

-Hakkını ödedim mi? diye sormuş. Sevgili Peygamberimiz de buyurmuşlar ki:

-Hayır, sana hamile iken alıp verdiği bir nefesin hakkı bile değil.

Bu şefkat dolu tasvirin, insanları anne babalarına teşekküre ve iyiliğe yönelttiği oldukça açıktır.

Ana-babamı ağlar hâlde bırakarak hicret etmek üzere senin emrini almaya geldim" diyen bir sahabiye Peygamberimiz (s.a.s.):

-Onlara dön, nasıl ağlattınsa onları öylece güldür, sevindir" der ve henüz müslüman olmayan ana-babasının yanına gönderir.

Başta evlatlarını teröre kurban veren şehit anneleri olmak üzere bütün annelerimizin Anneler Günü’nü kutluyor; sevgiye, saygıya, şefkat ve merhamete, huzur ve esenliğe vesile olmasını diliyorum.

Hayırlı Cumalar

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki