Bir ayet

Bu makale 1286 kere okunmuş.26 Mart 2015, Perşembe - 11:11

Allah’a ve Rasûlüne itaat edin ve birbirinizle çekişmeyin. Sonra gevşersiniz ve gücünüz, devletiniz elinizden gider. Sabredin. Çünkü Allah sabredenlerle beraberdir. (Enfal 46)

Bir Hadis:

Birbirlerini sevmede, birbirlerine merhamet etmede,  birbirlerine şefkat göstermede mü'minler bir vücut gibidir. Vücuttan bir uzuv rahatsız olsa, diğer uzuvlar da rahatsı olur; uykusuz kalarak ve ateşlenerek o rahatsızlığa ortak olur.(Buhârî, Edeb 27)

Soralım Öğrenelim.

Namazda örtülmesi gereken bir organı açılan kişinin namazı bozulur mu?

Gerek tek başına gerekse cemaatle kılınan namaz esnasında örtülmesi gereken bir organ, kişinin iradesi dışında açılır ve kişi de hemen örterse namaz bozulmaz. Eğer açılan yer bir organın dörtte biri oranına ulaşmış ve bir rüknü eda edecek (sübhanellahi’l-azim diyecek) kadar açık kalmış ise namaz bozulur. Kendi iradesi ile bilerek açacak olursa, yine namaz bozulur.

 Burada bir hususa dikkat çekmek istiyorum. Bazı kardeşlerimizin giydikleri tişört vb giysiler ile düşük bel diye tabir edilen pantolonların rukû ve secde esnasında açılarak namazın farzlarından biri olan setr-i avretin ihlal edildiği görülmektedir. Özellikle daha hafif giysilerin giyildiği yaz mevsiminde namaz kılarken bu konuya dikkat edilmesi büyük önem taşımaktadır. Setr-i avret namaz esnasında gerekli olduğu gibi bir müslümanın her zaman hassasiyet göstermesi gereken bir konudur.

Kavramlarımız

İffet:

Sözlükte, haramdan uzak durmak, helâl ve güzel olmayan söz ve davranışlardan sakınmak demektir. Bir ahlâk kavramı olarak, kişiyi bedenî ve maddî hazlara aşırı düşkünlükten koruyan erdem demektir. Kur'ân'da iffetli davrananlar övülmektedir:

(Sadakalar) kendilerini Allah yoluna adayan, yeryüzünde dolaşmaya güç yetiremeyen fakirler içindir. İffetlerinden dolayı (isteyemedikleri için), bilmeyen onları zengin sanır. Sen onları yüzlerinden tanırsın. (Bakara, 2/273).

Yine Kur’an’da bekâr olup da evlenme imkânı bulamayanların Allah'ın lütfu ile yeterli imkâna kavuşuncaya kadar iffetlerini korumaları emredilmektedir:

Evlenmeye güçleri yetmeyenler de, Allah kendilerini lütfuyla zengin edinceye kadar (evlenecek imkâna kavuşuncaya kadar) iffetlerini korusunlar. (Nûr, 24/33).

Sevgili Peygamberimiz, "Yâ Rabbi! Senden hidâyet, takvâ ve iffet istiyorum" (Ahmed, I/389, 439) diye dua etmiş, "Allah, yoksul olmasına rağmen iffetini korumaya çalışan mü'min kulunu sever" (İbn Mâce, Zühd, 5) buyurarak mü'minleri iffetli olmaya davet etmiştir. Ayrıca Bakara sûresinin yukarıdaki âyetini delil göstererek yardıma en lâyık kimselerin iffetini korumaya çalışan yoksullar olduğunu bildirmiştir. (Müslim, zekat, 2).

 Olgun mü'min sayılabilmek için sadece îmân edip dinin bazı şeklî kurallarını yerine getirmek yeterli değildir. İnsanın hayâ, edep, iffet, zühd ve kanaat gibi ahlâkî erdemlerle donanması ve dinin günah saydığı, akl-ı selîmin de ayıp ve kötü gördüğü tutum ve davranışlardan uzak durması gerekir. Peygamber Efendimiz "Her kim ağzına ve cinsel arzularına hâkim olacağı konusunda bana söz verirse ben de onun cennete girmesine kefil olurum" (Buhârî, Hudûd, 19) buyurarak iffetli olmanın önemini ve faziletini açıklamışlardır.(Dini Kavramlar Sözlüğü Diyanet Yay.)

Hayırlı Cumalar…

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 6 = ?

 
haber yazılımı: buki