yakintakipgazetesi @ gmail.com

Geçen yazımda (Çocuklarımız-1) bilinçsizliğimiz sebebiyle çocuk yetiştirmede yapabileceğimiz bazı hatalardan bahsetmiştim. Bu hatalarımız nedeniyle çocuklarımızın görebileceği bazı zararları açıklamıştım. Yazımın sonunda çocuklarımızın bu türlü zararlara uğramasına nasıl sebep olduğumuzu izah edeceğimi söylemiştim.

Çocuklarımızın hareket alanını fazla kısıtlarsak, hatalarına karşı hoşgörüsüz olursak, mükemmeliyetçi davranırsak. Onları kendi davranışları ya da başka şeyler sebebiyle utandırırsak, ayıplarsak, hali, durumu ve davranışlarıyla eğlenir veya ölçüsüz şaka yaparsak. Onlarla ilgili şeyler hakkında onlara sormadan, onları da devreye almadan karar verirsek, onlar adına karar verip uygularsak. Onları sık sık başka çocuklarla kıyaslarsak. Duygularını ifade etmelerine yeterli ölçüde müsaade etmezsek; mesela gülmelerine, ağlamalarına, üzülmelerine, yas tutmalarına, korkmalarına, şaşkınlık yaşamalarına yeterince müsaade etmezsek, bu durumlarını alaya alırsak. Arkadaşlarından veya başka bir şeyden korktuklarında korkak diye itham edersek, korktuğu için ayıplarsak. Affınıza sığınarak söylüyorum; ahmak, salak, geri zekalı, mal… gibi aşağılayıcı kelimelerle hitap edersek. Sözel, duygusal, psikolojik ve fiziksel şiddete maruz bırakırsak. Bir şey yapmak istediklerinde onu başarmalarına fırsat vermeyip o işi hemen kendimiz yaparsak, yaşına ve gücüne uygun iş ve sorumluluklar vermeyip sen çocuksun anlamazsın-yapamazsın dersek. Kendisi yemek istemediği halde yedirmeye, içmek istemediği halde içirmeye, giymek istemediği halde giydirmeye, uyumak istemediği halde, uyumaya zorlarsak… Çocuklarımız büyük ihtimalle; pasif, özgüven yoksunu, korkak, kararsız, içe kapalı olur, yaşama sevincini kaybederler. Hayatı büyük bir coşku gibi yaşamak yerine, taşımak mecburiyetinde kaldıkları ağır ve zevksiz bir yük gibi görürler. Hayat onlar için odun kabuğu kadar tatsız olur. Böyle çocuklar atılım yapamaz, girişken davranamaz, kendilerini belki de ömür boyu görünmez zincirlerle bağlanmış gibi hissederler. Bunlardan büyük ihtimalle büyük başarılar ve büyük insanlar çıkmaz.

Çocuklarımıza fazla koruyucu davranırsak, her şeyi onlar adına biz halledersek, sürekli nazlarıyla uğraşırsak, her istediklerini yaparsak, sürekli ve gereğinden fazla översek, seviyelerine uygun şekilde zorluklarla baş başa kalmalarına, onları kendi başlarına aşmalarına müsaade etmezsek, bisküvi çocuğu gibi yetiştirirsek çok nazlı olurlar. Çok basit şeylerde bile alınganlık edip hemen küskünlük yaşarlar, bir kenara çekilip ağlamaya başlayabilirler. Hayat bekledikleri gibi olmayacağı için sık sık hayal kırıklığı yaşarlar. Hayatları sürekli başkalarından bekledikleri ama bir türlü gerçekleşmeyen kuruntularla geçer.

Çocuklarımızı aşırı ve ölçüsüz sevgiyle zehirlersek (ona olan sevgimiz yaratıcıya olan sevgimizin önüne geçerse), bu ölçüsüz sevgimiz nedeniyle her istediklerini hemen yaparsak, onlara bizim ve çevremizdeki herkesin kralı gibi davranırsak; aşırı derecede bencil-egoist olurlar. Her yaştan her insanı paspas gibi çiğnemeye çalışır, kaba ve saygısız kimseler haline gelirler. İnsanlar kendisine teslim olayı kabul etmeyince de mutsuz olur, güçleri yetiyorsa kırıp dökmeye çalışırlar.

Yukarıda izah etmeye çalıştığım şeylerin özeti şudur: Dengesiz davranışlar dengesiz davranışlara sebep olur. Çocuklarımıza karşı dengesiz davranırsak onların davranışları da dengesiz hale gelir. İfrat veya tefrit oluşur. Bu durum nesilden nesile aktarılarak devam eder.

Dengesiz kimselerin bulunduğu toplumda dengeli yaşamak, gergin ve mutsuz insanların bulunduğu toplumda mutlu olmak, sağlıksız insanların bulunduğu toplumda sağlıklı yaşamak mümkün olur mu? Trafikte sadece bizim dikkat etmemizin yeterli olmaması gibi. Her konuya uyarlayabileceğiniz basit bir örnek; sokakta yürürken sümküren-tüküren insanların bulunduğu bir ortamda huzurlu yaşama imkânı olabilir mi? Yani herkes kendi kapısını süpürürse sokaklar tertemiz olur. Çocuklarımızı iyi yetiştirirsek ‘’sağlıklı birey, sağlıklı toplum’’ hedefine ulaşabiliriz.

Prof. Doktor Doğan CÜCELOĞLU’yla birlikte Doktor Özgür BOLAT’ın çocuk yetiştirmeyle ilgili vidyo programlarını izlemeye başlamanızı tavsiye ediyorum.

İleride, çocuklarımızı nasıl daha iyi yetiştirebileceğimize kafa yoracağız inşallah.

Paylaşımlarınız için: estetik12@hotmail.com / WhatsApp: 554 243 40 19