yakintakipgazetesi @ gmail.com

Koskoca ülke yönetmeye talip olacaksınız yıllardır siyaset arenasında eskiyeceksiniz tam otorite konumuna geleceksiniz ama sonra yazdığınız tweet’i silecek ve sonra başka bir tweet’le işte ilk yazdığımda böyle zannetmiştim de sonra olayın farklı olduğunu gördüm de şimdi onu silerek bunu yazıyorum. Bu çok ciddiyetsiz bir yaklaşımdır. Yarım Doktor candan Yarım Hoca dinden eder misali yarım siyasetçi de birbirine küs ve kutuplaşmış insanlar oluşmasını sağlar.

 Siyasetin amacı farklı görüşleri de aynı çatı altında kutuplaştırmadan birleştirerek bir arada tutabilme sanatıdır. Siyaset karşıdakini ötekileştirmek değil aksine bir olmaktır. Siyaset ileriyi görebilmek olayları düşünebilmek sanatıdır. Burada sayın vekilin yapması gereken Atatürk levhalarının indirildiği haberini aldığında işin aslını araştırıp kendi takipçilerini diğer gruplara karşı kışkırtmak yerine olayın aslını öğrenmek için bir iki yere telefon açmasıydı. Ama günümüz siyasetine o da kurban olmuş olacak ki asli değerler yerine ver coşkuyu nasıl tirent topik oluruz nasıl gündem de kalırız gibi popülist bir yaklaşımla kolayı seçmiş ve devlet adamlığı ciddiyetinden uzaklaşmıştır.

 

Artık ülke siyasetinin genel anlamda bu kendi geleceğini kurtarmaya yönelik popülist yaklaşımda kurtularak nasıl tüm cenahlarla farklı düşüncelerle bir olabiliriz bunu düşünmeleri gerekmektedir. Nasıl ki orkestra da sadece keman ya da gitar yoksa bir çok enstrüman varsa doğru müziği çıkarmak için bizim de iç dinamiklerimizle bir orkestra gibi kenetlenerek bir arada olmamız gerekmektedir. Ona tü kaka buna benden değilsin şuna o bucu gibi ötekileştiren kavramlar belki şuan için siyaset arenasında getirisi olabilir ama uzun vadede düşündüğümüz de ileriye dönük 20 yıllık 50 yıllık planlarda belki birbirleriyle konuşmayan birbirlerine saygı duymayan insan toplulukları haline geleceğiz. Bundan bir an önce genel anlamda kurtulmalıyız.

 Buradan Kocaeli Milletvekili Sayın Lütfü Türkkan’a da siyasette uzun soluklu olmak istiyorsa fevri davranmaması olayları iyice araştırıp öyle tweet atmasını tavsiye ederiz. Yoksa yazdıklarını silip kendi kendisini tekzip etmek zorunda kalır ki bu da bir siyasetçi için pek de muteber bir şey değildir. Karizma çizildi mi bir kere dikiş tutmaz.

 

Selam, Dua ve Muhabbetle…