Diyetisyen Melis İğli Yılmaz bilgilendiriyor.

DİYET YAPMADAN KİLO VERMEYE NE DERSİNİZ?

 

Yaşamınızda yapacağınız ufak değişikliklerle bu mümkün.  Ayda 1 kilo bile kaybetseniz, yılda 12 kg yapar. Kaybedeceğiniz 12 kg kalp damar, şeker ve tansiyon hastalıklarına yakalanma riskini yarı yarıya azaltır.

 

1-Her öğünde yediğiniz ekmeğin 4'te 3'ünü tüketin. Yani 4 dilimse artık 3, 6 dilimse artık 4,5 dilim tüketmeye başlayın. 

 

2-Hem ekmeğinizi hem de yemeğinizi çok çiğneyin ve yavaş yemeye özen gösterin. Biran önce yemeği bitirip işe dönmek istiyorsunuz biliyorum ama sırf yavaş yiyerek yılda 5-6 kg verebilirsiniz.

 

3-Yemek yemek için oturdunuz, hemen yemeye başlamayın önce 1 bardak su ile salatanızı yavaş yavaş bitirin. Sonra ana yemeğe geçin. Salata hem tok tutar hem de midenizde yer kaplayarak fazla yemenizi engeller.

 

4-Tatlı yasak değil fakat normalde ne kadar tüketiyorsanız yarısını alın tabağınıza. Onu da yavaş yavaş tadına vararak tüketin. Zaten çok yenen şeyin tadını ilk lokmadaki gibi alamazsınız.

 

5- Çantanızda kuru meyveler, ceviz, fındık veya badem gibi ara öğün yerine geçecek, pratik ve lezzetli gıdalar bulundurun. Çok acıkmanıza fırsat vermeden aklınıza geldiğinde 2,3 adet alabilirsiniz.

 

6-Kısa mesafelere arabayla gitmeyi, yürüyen merdiven ve asansör kullanma alışkanlığınızı bir süreliğine bırakın. Elektrikler kesilmiş mesela :)

 

7-Oturarak çalışıyorsanız veya akşam evde oturduğunuz yerden pek kalkmıyorsanız, bacaklarınıza olan saygınızdan dolayı bence biraz hareket etmelisiniz. Yarım saatte bir bütün evi veya ofisi dolaşıp gelin hatta bir bardak su alıp öyle oturun yerinize.

 

8-Süt, yoğurt ve peynirdeki yağa inanın hiç ihtiyacımız yok. Sırf bunları yağsız tüketerek yılda 3-4 kilo verebileceğinizi biliyor muydunuz?

 

9-Akşam çayları yalnız olmaz diyorsanız az kalorili poğaça, börek veya kek tariflerini deneyin. Önyargılı olmayın onlar da gayet güzeller.

 

10-Size en çok kilo aldırdığını düşündüğünüz bir yemeği veya tatlıyı haftada bire indirin. İnanın tadı daha bir enfes gelecek. Çünkü özlemiş olacaksınız.

 

11-4 saatten fazla süre aç kalmayın. Uzun açlıklardan sonra ne yenirse yensin, vücudumuz onu yağ olarak depolar. Bu da ara öğünlerin ne kadar önemli olduğunu gösteriyor.

 

12-Yoksa siz hala çaya şeker mi atıyorsunuz! 

Toplum olarak günlük ortalama 20 küp şeker tüketiyoruz. Yani fazladan her gün yarım ekmek yemiş gibi oluyoruz. Şekersiz içmek en güzeli tabi ama şekerden vazgeçemeyenler için tatlandırıcıları mutlaka öneriyorum. 

 

Önerilerimde miktar yok fakat sınırlama var. Ama bunları uygularken diyet psikolojisi içine girmeyeceğiniz için üzerinizde oluşan baskı da ortadan kalkmış olacaktır. 

Eğer profesyonel bir destek almak, işin uzmanıyla çalışmak isterseniz NATİF YAŞAM MERKEZİ'ne bekleriz.