yakintakipgazetesi @ gmail.com

Bu aralar gece görüşünüz nasıl ?Hiç dikkat ettiniz mi?Göz muayenesi oldunuz mu?Sürüş anında ençok gözlere ve duymaya ihtiyaç duyarız.
Sürüş anında önümüzde ,arkamızda ,sağımızda ,solumuzda olanlardan haberimiz olmalı.
Biz diğer sürücüleri ve yolcu ve yayaları kontrol edemeyiz.Bizim yapmamız gereken kendi aracımızı kontrol etmek.Mevzuya hakim olmak.
Biz yolun %25 ni gece gideriz ancak ölümlü kazaların %50 gece olur.
Uyku saatinde direksiyona geçme .Kendine uyku borcun var ise bunu direksiyonda ödeme.Sen  uykunda ,yolcuların çığlık atarak ölür.
Gece aska hız yapma .Farlar belli bir uzaklığı gösterir. Gece hız yaparsan gelişmekte olan tehlikeyi göremez,zamanında ve mantıklı karar veremezsin.
Yavaş giden araçlar ,çiflik hayvanları ve yabani hayvanlar akşam ve sabah aktif olur.Bir koyun sürüsü veya domuz sürüsüne çarparak ölen sürücüler çok var. Bunlar gece olur.
Yine bir aracın 300 metreden yakın veya karşı yönden gelen araç sürücülerinin güvenliği için uzun farları yakmayın.Trafik boş ise uzun farları kullanın.
GURBETÇİ AİLELER
Her yıl 20 kadar gurbetçi aile ya yok oluyor veya parçalanıyor. Afyonda gurbetçi aile kaza yaptı iki kişi öldü,3 kişi yaralı. Ölenlerden biri Kıbrıs Gazisi.Allah Rahmet eylesin mekanı cennet olsun. 
Gurbetçi sürücüler ,gece güvenli süruş ve yol hipnozu konusunda bilgi sahibi olmak zorundadır.2014 de kendi gözüm önünde olan gurbetçi sürücü kazasında 4 kişi öldü ,6 kişi yaralandı.Bu kazada jip ve TIR carpışması idi.
Ve 22.00 gece sularında meydana gelmişti.
Gece sürüş yapıcaksan daha dikkatli olmalısın.