HADİS-İ ŞERİFLERDE RAMAZAN VE ORUCUN FAZİLETİ

Bu makale 2163 kere okunmuş.19 Mayıs 2016, Perşembe - 12:10

Feyiz, bereket, rahmet ve mağfiret iklimi olan bir Ramazan ayına daha ulaşmış bulunmanın huzur ve mutluluğunu yaşıyoruz. Bu vesile ile bizi insan olarak yaratan, bize kendini tanıttıran, kullukta başarıya ulaşabilmemiz için nefsimizi terbiye etmek üzere oruç gibi bir ibadeti bizlere farz kılan Cenab-ı Hakk’a sonsuz hamd-ü senalar olsun. O’nun Habib-i edibi sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed(s.a.v)’e, onun âl ve ashabına da salat ve selam olsun.

Dünyevi ve uhrevi güzellikleri bize yaşatmak üzere gönderilmiş bulunan sevgili Peygamberimizin oruç ve ramazana dair müjde ve hikmet  dolu beyanlarını siz değerli okurlarla paylaşmak istiyorum.

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: Aziz ve celîl olan Allah şöyle buyurmuştur: "İnsanın oruç dışında her ameli kendisi içindir. Oruç benim içindir, mükâfatını da ben vereceğim" Oruç kalkandır. Biriniz oruç tuttuğu gün kötü söz söylemesin ve kavga etmesin. Şayet biri kendisine söver ya da çatarsa: ‘Ben oruçluyum’ desin. Muhammed'in canı kudret elinde olan Allah'a yemin ederim ki, oruçlunun ağız kokusu, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.

Oruçlunun rahatlayacağı iki sevinç anı vardır: Birisi, iftar ettiği zaman, diğeri de orucunun sevabıyla Rabbine kavuştuğu andır."(Buhârî, Savm 9)  

***

   "Cennette reyyân (suya kanmış demektir) denilen bir kapı vardır ki, kıyamet günü oradan ancak oruçlular girecek, onlardan başka kimse giremeyecektir. Oruçlular nerede diye çağrılır. Onlar da kalkıp girerler ve o kapıdan onlardan başkası asla giremez. Oruçlular girince o kapı kapanır ve bir daha oradan kimse  girmez." (Buhârî, Savm 4; Müslim, Sıyâm 166)

***

Ebû Hüreyre radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:

"Allah yolunda çift sadaka veren kimse, cennetin muhtelif kapılarından, ‘Ey Allah'ın (sevgili) kulu! Burada hayır ve bereket vardır’, diye çağırılır. Sürekli namaz kılanlar namaz kapısından, mücahidler cihad kapısından, oruçlular reyyân kapısından, sadaka vermeyi sevenler de sadaka kapısından cennete  davet edilirler."(Buhârî, Savm 4; Müslim, Zekât 85)  

***

Ebû Saîd el-Hudrî radıyallahu anh'den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu: "Allah rızâsı için bir gün oruç tutan kimseyi Allah Teâlâ,  bu bir günlük oruç sebebiyle cehennem ateşinden yetmiş yıl uzak tutar." (Buhârî, Cihâd 36; Müslim, Sıyâm 167-168.)

***

"Kim, faziletine inanarak ve karşılığını Allah'tan bekleyerek ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır." (Buhârî, Îmân 28, Savm 6; Müslim, Sıyâm 203)

***

   Hadisimizdeki iki şarta uyarak yani inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek başladığı ramazan orucuna, hastalık vs. gibi meşrû bir sebeple devam edemeyenler, başlangıçtaki niyet ve davranışları sebebiyle bu müjdeye dahildirler. (Riyazıssalihin Terc. ve Şerhi)

***

   "Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır." (Buhârî, Savm 5)

Ramazanın rahmet, mağfiret ve bereket ikliminden hakkıyla istifade etmek dileği ile Hayırlı Ramazanlar…

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

4 + 10 = ?

 
haber yazılımı: buki