HADİSLERDE SEVGİ VE KARDEŞLİK (3)

Bu makale 2022 kere okunmuş.09 Haziran 2016, Perşembe - 01:07

Kendisinin Cehennem ateşine, Cehennem ateşinin de kendisine haram olduğu kimseyi size haber vereyim mi? O cana yakın olan, yumuşak huylu, kolaylaştırıcı kimsedir. (Tirmizî Sıfatü’l-Kıyame, 45)

***

İnsanlara merhamet etmeyene Allah da merhamet etmez. (Buharî Tevhid 2)

***

Güzel şeyler söyleyerek veya taşıyarak insanların arasını bulmaya çalışan kimsenin bu davranışı yalan sayılmaz. (Tirmizî Birr ve Sıla 26)

***

Küçüklerimize merhamet etmeyen, büyüklerimize saygı göstermeyen, iyiliği emir ve teşvik edip kötülükten sakındırıp uzaklaştırmayan kimse bizden değildir. ( Tirmizî Birr 15)

***

Mü’min mü’minin aynasıdır. Mü’min mü’minin kardeşidir. (Böyle olmasının bir tezahürü olarak) onun geçimine yardımcı olur ve onu her türlü tehlikelere ve zararlara karşı kuşatıp muhafaza altına alır. (Ebû Dâvûd Edeb 49)

***

İnsanların en şerlisi insanların şerrinden çekinip korktuğu kimsedir. (Muvatta Hüsnü’l-Huluk 1)

***

Komşusu kötülük yapabileceğinden güvende olmayan kimse Cennet’e giremez. (Müslim İman 73)

***

Rasûlullahsallallahu aleyhi ve sellem:

Müflis kimdir, biliyor musunuz? diye sordu. Ashâb-ı Kiram:

- Bize göre müflis, parası ve malı olmayan kimsedir, dediler. Rasûlullah sallallahu aleyhi ve sellem:

Ümmetimin müflisi, kıyamet günü kıldığı namaz, tuttuğu oruç ve verdiği zekâtın sevabıyla gelir. Ancak bu ibadetleri yaparken bir taraftan da şuna sövmüş, buna iftira atmış, ötekinin malını yemiş (veya zimmetine geçirmiş)berikinin kanını dökmüş, bir başkasını da dövmüştür (veya dövmeye azmettirmiştir). İşte bu kimsenin sevapları haklarını ihlal ettiği ve zulmettiği kimselere verilir; üzerindeki kul hakları bitmeden sevapları biterse, hak sahiplerinin günahları kendisine yüklenir sonra da cehenneme atılır. buyurdu. (Müslim, Birr 59).

***

Hz Peygamber bize şu yedi şeyi emretti:

Hastayı ziyaret etmek, cenaze namazına katılıp cenazeyi (kabre kadar) uğurlamak, aksırana Allah’tan rahmet dilemek (yerhamükellah demek) zayıfa yardım etmek, mazluma yardım etmek, selamı yaymak (selam vermek verilen selamı almak), yemin edenin yeminini korumasına yardımcı olmak. (Buhârî İsti’zan 8)

***

Kime yumuşak huylu olma ve yumuşak davranmaktan nasibi verilmişse ona dünya ve ahret iyiliklerinden de nasibi verilmiştir. Sıla-i rahim (akraba haklarını koruyup akrabalık ilişkilerini gözetmek), güzel ahlak ve iyi komşuluk bulunduğu yeri mamur eder(yaşanır hale getirir) ve ömrü uzatır. (Ahmed b. Hanbel VI/59)

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 5 = ?

 
haber yazılımı: buki