yakintakipgazetesi @ gmail.com

Covid dolayısı ise kısıtlamalar kalkınca ,trafik kazaları tavan yapacak gibi görünüyor. 4 günlük sokağa çıkma yasağı süresince yurt genelinde trafik kazaları sonucu 33 kişi öldü ,100 kişi yaralandı.Bu kazalarda ise araç suya düşmesi sonucu 5 kişi de boğularak öldü.


ARAÇ  SUYA DÜŞMESİ 


Bu konuda sürücülere ne yapılması gerektiği kurslarda ve eğitimlerde anlatılmıyor.Sürücüler bu konuda ne yapması gerektiğini bilmiyor. 
Peki araç ile ,dere,gölet ,su kanalı veya denize düştünüz  ne yapacasınız?
Öncelikle panik yapmayın.Araç suya hemen batmayacaktır.5-10 dakikanız var.Araç lastikler ve içerdeki hava ile yüzer durumda olacaktır.Emniyet kemerini çıkarın.Akü  birden sönmez.Otomatik camları indirin.Manüel ise el ile camları indirin.Kapılar açılmaz.Camlar ve kapı açılmıyor ise koltuk başlığını çıkarın ve arka camı kırın.Su basıncı dengelenmeden  kapılar açılmaz.Araçtan dışarı çıkın.Unutmayın aracınız motor yönünde öne doğru batacaktır.Tüm bunları panik yapmadan 5 -10 dakika içinde yapmalısınız.


Eğer araç için de çocuk var ise önce çocukları ve yaşlı kişileri çıkarın.Araç battıktan sonra suya dalıp onları kurtaramazsınız.
Trafik kazalarında en kötü olan suya düşme ve Araç alev almasıdır.Bu durmda artık bir sürücü değil bir itfaiye eri olarak hareket ediniz.Kazada ölmediniz ancak suda boğulma ve yanma riskiniz var.
Unutmayın Panik yapmayın.Daha fazla bilgi için Karayolu Trafik ve Sürüş Güvenliği kitabını öneririz.Herkesin tatile gitme hakkı vardır.Suda boğulmalar ve Trafik kazaları önlenebilir. Yol vermek yol vermektir başka mana aramayın.Arkanızdaki sürücünün hastası vardır,postası vardır veya delidir çılgındır.Yol vermek 4 saniye alır.Herkes evine sağ ,salim ve mutlu olarak dönmeli. 
Aşır Altınöz, biyolog,trafik güvenliği uzmanı, rehber.