İyi Olmanın, İyi Kalmanın İlahî Sırları (1)

Bu makale 1600 kere okunmuş.23 Haziran 2016, Perşembe - 16:26

Dualarımızda şöyle bir talebimiz olur Rabbimizden: Ya Rabbi bizleri kendine iyi bir kul peygamberimize de layık ümmet eyle. Rabbimiz de bizlere iyi bir kul olmanın, peygamberimize layık bir ümmet olmanın ölçülerini veriyor. Gelin beraber o ilahî ölçülere bir göz atalım:

İyilik, yüzlerinizi doğu ve batı taraflarına çevirmeniz değildir. Asıl iyilik, Allah'a, ahiret gününe, meleklere, kitap ve peygamberlere iman edenlerin; mala olan sevgilerine rağmen, onu yakınlara, yetimlere, yoksullara, yolda kalmışa, (ihtiyacından dolayı yardım) isteyene ve (özgürlüklerini kazanmak için) kölelere verenlerin; namazı dosdoğru kılan, zekâtı veren, antlaşma yaptıklarında sözlerini yerine getirenlerin ve zorda, hastalıkta ve savaşın kızıştığı zamanlarda (direnip) sabredenlerin tutum ve davranışlarıdır. İşte bunlar, doğru olanlardır. İşte bunlar, Allah'a karşı gelmekten sakınanların ta kendileridir. (Bakara 2/177)

Ayet-i kerime kıble değişikliğini dillerine dolayan Yahudi ve Hristiyanlara cevap mahiyetinde nazil olmuş, yapılan tartışmaların ve dedikoduların yersizliğine vurgu yapılmıştır. İslâmiyet açısından asıl iyiliğin ve Allah'a saygının ibadet esnasında sırf yüzünü doğuya, batıya veya herhangi bir yöne çevirmek olmadığı ifade edilerek içinde iman, ibadet ve ahlâkî erdemlerin bulunmadığı bir biçimselliğin ve şeklî ritüelin, din açısından temelde bir önem taşımadığı tespit edilmiştir. Ayet bütün muhataplara özden yoksun bir biçimsellikle dindarlığa ulaşılamayacağı mesajını vererek, aslolanın öz, muhteva ve keyfiyet olduğu ilkesini vurgulamıştır. (Kur’an Yolu Tefsiri Diyanet Yayınları) Burada gerecek dindarlığın ölçülerini de görüyoruz.

***

İyilikle kötülük bir olmaz. Kötülüğü en güzel bir şekilde sav. Bir de bakarsın ki, seninle arasında düşmanlık bulunan kimse sanki sıcak bir dost oluvermiştir. (Fussilet 41/34)

Müfessir Zemahşerî, kötülüğün en güzel davranışla savılmasını şöyle açıklar: "Biri sana kötülük ettiğinde onu affetmen bir iyiliktir; ama bundan da iyi olanı, onun sana yaptığı kötülüğe iyilikle karşılık vermendir... Eğer bunu yaparsan amansız düşmanın sıcak bir dost haline gelir.”

Ayette şu mesaj verilmiştir: Ey Muhammed! Sana yakışan davranış iyilik, onlara yakışan da kötülüktür. İyilikle kötülük bir olmaz; yani eğer sen iyilik yaparsan dünyada saygınlığı, âhirette de sevabı hak edersin; onlar da kötülükleri nedeniyle bunun tersini hak ederler. Şu halde onların kötülüklere yönelmeleri senin iyiliği sürdürmene engel olmamalıdır... (Kur’an Yolu) Bu mesaj peygamberimizin şahsında biz Müslümanlara yöneliktir. Ayet-i kerime yapılan kötülüklere ve karşılaşılan eza ve cefalara karşı Müslümanlara nasıl hareket edeceklerini, maruz kaldıkları kötülükleri nasıl bertaraf edeceklerini, hatta o kötülük yapanları nasıl düzeltecekleri, kendilerine dost haline getirecekleri konusunda bir metot, bir yol ortaya koymaktadır. Fakat bu yol sabır, tahammül, çelik gibi bir irade ve güçlü bir maneviyat gerektirmektedir.

Burada şu vecizeyi de paylaşalım:

İyiliğe iyilik her kişinin kârı / İyiliğe kötülük şer kişinin kârı Kötülüğe iyilik er kişinin kârı

***

İşte ahiret yurdu. Biz onu yeryüzünde büyüklük taslamayan ve bozgunculuk çıkarmayanlara has kılarız. Sonuç, Allah'a karşı gelmekten sakınanlarındır. 

Kim bir iyilik gelirse ona bundan daha hayırlısı vardır. Kim de bir kötülükle gelirse, bilsin ki, kötülük işleyenler ancak yapmakta olduklarının cezasına çarptırılırlar.(Kasas 28/83-84)

***

Bir hayrı açıklar veya gizlerseniz, yahut bir kötülüğü affederseniz (bilin ki), Allah da çok affedicidir, her şeye hakkıyla gücü yetendir. (Nisa 4/149)

***

Eğer onları, doğru yola çağırırsanız işitmezler. Sen onların sana baktıklarını görürsün, halbuki onlar görmezler. 198﴿Sen af yolunu tut, iyiliği emret, cahillerden yüz çevir. (A’raf 7/198-199)

 

 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

5 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki