KUR’AN’DA TEVHİT İNANCI (1)

Bu makale 954 kere okunmuş.21 Nisan 2016, Perşembe - 15:50

Tevhid, sözlükte “bir şeyin tek olduğuna hükmetmek ve onun böyle olduğunu bilmek”  anlamına gelir. Istılahta“Allah’ın zatını bütün tasavvurlardan, zihinlerdeki hayal ve evhamdan tecrid etmek (uzak tutmak) tir . Tevhid üç şekilde olur; Yüce Allah’ın ulûhiyetini tanımak, birliğini tasdik etmek ve O’na hiçbir eş ve ortak (şirk) kabul etmemektir. (Dini Kavramlar Sözlüğü Diyanet Yay.)

(Ey Muhammed!) De ki: "Hamd Allah'a mahsustur. Selam onun seçtiği kullarına." Allah mı daha hayırlıdır yoksa onların ortak koştukları mı? 

Yahut gökleri ve yeri yaratan ve size gökten yağmur indirip, onunla, ağaçlarını sizin yetiştiremeyeceğiniz gönül alıcı güzel bahçeler meydana getiren mi? Allah ile birlikte başka ilah ha!? Hayır onlar (Allah'a) eş tutan bir kavimdir. 

Yahut yeryüzünü karar kılma yeri yapan, içinde nehirler akıtan, onun için oturaklı dağlar yapan ve iki denizin arasına bir engel koyan mı? Allah ile birlikte başka bir ilah ha!? Hayır onların çoğu bilmiyor.

Yahut kendisine dua ettiği zaman zorda kalmışa cevap veren ve başa gelen kötülüğü gideren, sizi yeryüzünün halifeleri kılan mı? Allah ile birlikte başka ilah ha!? Ne kadar az düşünüyorsunuz! 

Yahut karanın ve denizin karanlıklarında size yolunuzu gösteren ve rahmetinin önünden rüzgarları bir müjdeci olarak gönderen mi? Allah ile birlikte başka bir ilah ha!? Allah onların ortak koştuklarından yücedir.  Yoksa, ilk olarak yaratan, sonra onu tekrarlayan ve sizi gökten ve yerden rızıklandıran mı? Allah ile birlikte başka bir ilah ha!? (Neml 27/59-64)

İnsanların karada ve denizde gece karanlığında yolculuk yaparken yönlerini tayin etmelerine elverişli olarak yaratılmış olan yıldızlar, bunlardan faydalanacak özellikte yaratılmış olan insan zekâsı (bkz: En’am 6/97), aynca denizlerden buharlaşan suyu kara parçalarının içlerine kadar götürüp oralarda yağmur veya kar olarak yağmasını sağlayan ve bu yağmurların (rahmet) müjdecisi olan rüzgâr, işte bütün bunlar Allah'ın varlığını, birliğini ve kudretinin büyüklüğünü gösteren kevnî delillerdendir. (Kur’an Yolu Tefsiri)

Göklerde ve yerde kim varsa hep O’nundur…. Eğer yerde ve gökte Allah'tan başka ilahlar olsaydı kesinlikle ikisinin de düzeni bozulurdu. Demek ki Arş'ın Rabbi Allah onların nitelemelerinden uzaktır, yücedir. O, yaptığından dolayı sorgulanamaz fakat onlar sorgulanırlar. Yoksa ondan başka ilahlar mı edindiler? (Enbiya 21/19,22-24)

De ki: "Ben de ancak sizin gibi bir insanım. Ancak bana,  İlah'ınız ancak bir tek ilâhtır" diye vahyediliyor. Kim Rabbine kavuşacağına inanıyorsa salih amel işlesin ve Rabbine ibadette kimseyi ortak koşmasın. (Kehf 18/110)

Ey Muhammed! Onlara İbrahim'in haberini de oku. Hani o babasına ve kavmine, "Neye tapıyorsunuz?" demişti. Onlar da putlara tapıyoruz ve tapmaya devam edeceğiz" demişlerdi. İbrahim dedi ki: Onlara yalvardığınızda sizi işitiyorlar mı? Yahut size faydaları oluyor veya zararları dokunuyor mu? Hayır, ama biz babalarımızı böyle yaparken bulduk" dediler. İbrahim şöyle dedi: "Sizin ve geçmiş atalarınızın taptığı şeyleri gördünüz mü? Şüphesiz onlar benim düşmanımdır. Ancak âlemlerin Rabbi olan Allah dostumdur. O, beni yaratan ve bana doğru yolu gösterendir. O, bana yediren ve içirendir. Hastalandığımda da O bana şifa verir. O, benim canımı alacak ve sonra diriltecek olandır. O, hesap gününde, hatalarımı bağışlayacağını umduğumdur. (Şuara 26/69-82)

Hz. İbrahim, kavminin Allah'ı bırakıp da tapmış oldukları bütün tanrıların uydurma, onlara tapanların da yanlış yolda olduklarına işaret etmiş, bundan sonra da gerçek ve tapılmaya lâyık olan tanrının yaratan, hidayete erdiren, yediren, içiren, şifa veren, öldüren, hayat veren ve kıyamet gününde günahları bağışlayan Allah Teâlâ olduğunu haykırmıştır. (Kur’an Yolu Tefsiri)

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

2 + 7 = ?

 
haber yazılımı: buki