KUTLU DOĞUM HADİSLERİ (4)

Bu makale 982 kere okunmuş.18 Nisan 2016, Pazartesi - 12:27

Ey İnsanlar! Dikkat edin! Rabbiniz birdir. Atanız da birdir. Ne arabın arap olmayana ne da arap olmayanın araba, ne beyazın siyaha ne de siyahın beyaza üstünlüğü vardır. Üstünlük ancak takva iledir. (İbn Hanbel, 5/411)

Takvanın Allah’a karşı sorumluluk bilinciyle hareket etmek demek olduğunu ifade edelim.

***

 Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellemin Vedâ haccında, kurban bayramı günü Minâ’da bütün hacılara îrâd ettiği hutbeden bir bölüm şöyledir:

(Ey İnsanlar!) Bu ayınız (Zilhicce), bu şehriniz (Mekke), bu gününüz nasıl mukaddes ise kanlarınız, mallarınız, ırz ve namuslarını, şeref ve haysiyetiniz de mukaddestir (korunmuştur). (Buhârî, Hac 132)

Sevgili Peygamberimizin hayatının ve nübüvvetinin son zamanlarında verdiği bu mesajlar Müslümanlar ve insanlık âlemi için oldukça önemlidir. Bu gün İslam âlemi de dahil insanlık bu değerleri ihlal ve ihmal ettiği için bir çok sıkıntılar yaşanmakta, savaş ve terör ortamında canlar telef olmakta, kan ve göz yaşları akmaya devam etmektedir.

***

Allah’a ve âhiret gününe iman eden, komşusunu rahatsız etmesin. Allah’a ve âhiret gününe iman eden, misafirine ikram etsin. Allah’a ve âhiret gününe iman eden kimse ya faydalı söz söylesin veya sussun! Buhârî, Nikâh 80, Edeb 31

Rasülullah Sallallahu aleyhi ve selem efendimizin Allah’a ve ahret gününe iman vurgusuyla dile getirdiği hususlar, imanın bireysel ve toplumsal hayattaki yansımalarını göstermesi ve insan ve toplum hayatına nasıl nizam ve intizam vermesi gereken bir dinamik olduğunu ortaya koyması bakımından oldukça önemlidir. İmanın hayata yansıması ve insanın tavır ve davranışlarına, ahlak ve gidişatına, beşeri münasebetlerine yön vermesi…

***

Müslümanın, din kardeşini üç günden fazla terkedip küs durması  helâl değildir. Öyle ki iki müslüman karşılaşır da biri bir tarafa öteki öbür tarafa döner. Hâlbuki o ikisinin en iyisi önce selâm verendir. (Buhârî, Edeb 62)

***

Alemlere rahmet olarak gönderilen (Enbiya 107) Sevgili Peygamberimiz kendisine inanan, gönül veren, onun yolunda olan Müslümanların sevgi, rahmet ve merhamet mesajlarıyla getirdiği bu dine aykırı davranmalarını, birbirlerine karşı bırakın düşmanlık yapmayı, husumet beslemeyi, kin gütmeyi, dargın durmalarını bile istemiyor. Gelin bu Kutlu Doğum Haftasını dargınlıkların giderilmesine, kardeşlik ve komşuluk ilişkilerinin gelişip kuvvetlenmesine vesile kılalım.

***

 Allah Teâlâ kıyâmet günü şöyle buyuracaktır:

Nerede benim rızâm için birbirlerini sevenler?  Gölgemden başka gölgenin bulunmadığı bugün onları, kendi arşımın gölgesinde gölgelendireceğim. (Müslim, Birr 37.)

***

Kim Allah’a ve Rasülüne itaat ederse doğru yolu bulmuştur. Kim de Allah ve Rasülüne isyan ederse ancak kendisine zarar verir. Allah’a hiçbir şekilde zarar veremez. (Ebû Dâvûd 221,223)

Hadiste Peygambere itaatın Allah’a itaat ile birlikte zikredilmesi önemlidir, Kur’an’da da peygambere itaat Allah’a itaatin ayrılmaz bir parçası olarak ele alınmıştır. Bu konudaki ayet ve hadisler bize Peygamber sevgisinin, onun sünnetine sarılma ve sünnetini yaşama anlayışının imanın bir gereği olduğu dersini vermektedir. 

Etiketler:   Etiket Eklenmemiş.

YorumlarHiç Yorum Yapılmamış.     'İLK YORUMU SEN YAP'

Adınız Soyadınız:

E-Postanız:

Yorumunuz:

3 + 9 = ?

 
haber yazılımı: buki