Anadolu Gençlik Derneği’nin (AGD), her yıl Türkiye’nin 81 ili ve binlerce bölgesinde, yurt dışının farklı noktalarında düzenlediği, Mekke’nin Fethi programını bu yıl da her zamankinden daha büyük bir coşkuyla yapacak.

Fethin 1392. yılının büyük bir coşkuyla salon ve stadyumlarda kutlanacağını ifade eden AGD Gebze Şube Başkanı Mehmet Coşkun, herkesi Osman Hamdi Bey Kültür Merkezi’nde düzenlenecek olan Mekke’nin Fethi programına davet etti.
Haber: Fatih KÖSE

AMACIMIZ; “PEYGAMBERİN İZİNDE BİR GENÇLİK”
Mekke’nin Fethi’nin 1392. yılında düzenlenecek programın 31 Aralık 2022 Cumartesi akşamı gerçekleştirilecek. Konuyla ilgili detaylı açıklama yapan AGD Gebze Şube Başkanı Mehmet Coşkun, “Programımız, TV5, Kanal 42, AGD TV ve birçok televizyon kanalından, radyolardan bunun yanında sosyal medya hesaplarından canlı olarak yayınlanacaktır. Fethin 1392. yılında, ‘Aynı ruh ve mananın izinde’ Mekke’nin Fethi programında buluşuyoruz. Peygamberin izinde bir gençlik sloganıyla çıktığımız “Siyer-i Nebi” yarışmasında dereceye giren kardeşlerimizin ödüllerini de yine Mekke’nin Fethi programında kendilerine takdim edeceğiz” dedi.

“ZAMANDA MEKANDA ALLAH’INDIR”
Sözlerini sürdüren Coşkun, “Mekke'nin Fethi'nin fetihlerin en büyüğü Kudüs'ün, Endülüs'ün, İstanbul'un Fethi Mekke'nin Fethi sayesinde olmuştur. Biz inanıyoruz ki inşallah bu Mekke'nin Fethi programıyla beraber yeni fetihlerde başlayacaktır. Fetih bir islah ve imar hareketidir. O yüzden fetih başkadır, işgal başkadır. Haberlerde izlediğimiz çatışmalar, savaşlar, kıyıya vurmuş küçücük bedenler, okyanusun derinliklerinde kaybolmuş hayatlar, yetim kalmış çocuklar ve gözü yaşlı anneler bunların hepsi işgal zihniyetin bir sonucudur. Bu programlar küresel kuşatmaya verilmiş en güzel cevaptır. Son yirmi yılda Haram olan piyango gibi oyunlarda ülkemiz Avrupa üçüncülüğünden birinciliğe yükselmiştir. İnancımıza ters, dokumuza uymayan bu gibi şeylerin sıralamasında olmamamız gerekiyor. 31 Aralık 2022 ile 1 Ocak 2023 arasında hiçbir fark yoktur. Zamanda mekanda Allah'ındır. Ancak bazı çevreler özellikle gençliğimizi yılbaşı adı altında günaha sürüklemektedir. Hedefimiz Mekke'yi, gönülleri fetheden nesiller yetiştirmektir. O kutlu komutanın kutlu Nebi'nin izinden yürüdüğümüzü herkese göstermektir. Bilindiği üzere yeryüzünün ilk binası Kâbe’nin bulunduğu şehir olan Mekke, İslam ordularınca 1 Ocak 630 tarihinde fethedilmiştir. Biz bu programları düzenlerken fethin hicri ya da miladi yıl dönümünü ya da fethin kronolojisini konuşmaktan ziyade fetih ruhunu kuşanmanın derdindeyiz. Birçok bölgede gerçekleştireceğimiz Fetih buluşmasının; Yeni Bir Dünya’nın kurulmasına ve 8 Milyar insanlık âleminin saadetine vesile olması inancıyla programımıza 7’den 70’e, Edirne’den Kars’a, Avrupa’dan Afrika’ya, Balkanlardan Asya’ya aynı duyguyu paylaşan herkesi davet ediyoruz.” dedi.