yakintakipgazetesi @ gmail.com

Covid-19 salgınının pik yaptığı kapanmaların yaşandığı zamanlarda küçük esnaf Cumartesi, Pazar dükkanını açamazken, bu üç harfli marketler motosikletten, süs ağacına, kırtasiyeden, halı ve kilime, armatürdeni tencere ve tavaya kadar her şeyi satarken, neredeydiniz?


Şimdi çıkmış enflasyonun sebebi bu marketler gibi ekranlardan boykot edin diyorsunuz, marketleri mühürlüyorsunuz. Bunlardan alışveriş yapmayıp, Tarım Kredi Kooperatifi, Migros, Carefour ya da mahalle marketinden alışveriş yapanların muhtemel fiyat farklarını ödeyecek misiniz? Siz bu ürünleri bu marketlerden çok daha ucuza Tarım Kredi Kooperatiflerinden piyasaya sunmayı mı vaad ediyorsunuz? Eğer öyleyse Tarım Kredi Kooperatiflerinin muhtemel görev zararlarını vatandaşa, bütçeye sarmayacağınızı, kendiniz ödeyeceğinizi taahhüt eder misiniz? 


Hükümet belediyeler marifeti ile bu marketleri mühürleyerek dünyanın en boş işini yapıyor. Bu marketler yıllarca her mahalleye açılırken ruhsatları verilirken neredeydiniz?


Küçük esnaf rekabet edemedi, aradan çıktı. Onları korumak için ne yaptınız? Oligapol Piyasası (2-3 şirketin piyasa fiyatlarını belirlediği piyasa) kurdular. Tüketici bu marketlere mahkum edilirken neredeydiniz? Üreticiler bu marketlere yok pahasına fason çalışmaya mahkum olurken neredeydiniz?


İnsanları saf yerine koymaktan ne zaman vazgeçeceksiniz? Daha ne kadar komik olacaksınız? Piyasadaki fiyat istikrarsızlığına, fahiş fiyatlara, gıda arzının düşmesine marketler mi sebep oldu? Ekonomiyi marketler mi yönetiyor? Lütfen birileri düdük çaldı diye hemen oynamaya başlamayın. Akletmez misiniz? Kendi kabahatini başkalarını suçlayarak kapatmaya çalışandan, suçlayandan, hakaret edenden bu millete hayır gelir mi?


Hani nerede fiyat artışları ile mücadele için açılan tanzim satış mağazaları?


Nerede hani PTT Kargo ile insanlara domates gönderiliyordu?


Hani Tarım Kredi Kooperatifi 1000 tane mağaza açacak çok daha ucuza satış yapılacaktı?


Hepsi de olmayacak işlerdi. Dikkat dağıtmak içindi. Bahar geldi meyve, sebze ucuzladı, unutuldu. Millet perakendecilere düşman edildiği ile kaldı.


Bu ekonomik tablo ile gelinen noktada şunu söyleyebiliriz ki; Devlet bu marketlerden daha ucuza ürün satamaz nokta.


Hükümetin bir an önce marketleri bırakıp enflasyon ile mücadeleye başlaması gerekiyor. Kötü ekonomi yönetiminin başarısızlığını başkasına fatura edip anlamsız işler yaparak seçim kazanabileceğini zannedenler var. Sebebi nedir biliyor musunuz? İşin ehli, doğruya doğru, yanlışa yanlış diyenlerle istişare, müşavere yapılmaz olunca feraset, basiret orayı terkeder. Feraset ve basiret kaybolunca hikmetli siyaset yapabilme imkanı ortadan kalkar. Muktedir, hikmetli siyaseti kaybedince elindeki gücü miktarınca kullanıp adalet dağıtacağına orantısız güç kullanarak zulüm dağıtmaya başlar. Zulüm ile âbad olunmaz. Helak olunur.


Sırf kendi partisi ile ters düştü diye, inanmadığı halde, özellikle dar gelirlinin daha ucuza gıdaya ulaşabildiği zincir marketleri boykot edenler, mühürlenmesini onaylayanlar Albert Camus'un şu sözünü hatırlasınlar, "Politika din değildir, din olmaya kalktı mı engizisyondur."


Ekonomi yönetiminin faiz inadı yüzünden;


Dolar 8'den 18'e,
Mazot 7'den 30'a,
Ortalama ev fiyatları 450.000'den 1.5 milyona,
Kiralar 2000'den 7000'e çıktı.


90 milyar dolar dış ticaret açığı verdik.


Hepsi gözümüzün önünde yaşandı ama bunların BİM yüzünden olduğunu zannedenler var.


Selam, Dua ve Muhabbetle…